dnes má meniny Ľubomíra
zajtra Vavrinec
9.8. 2020
Čo treba zvážiť pri prepichovaní uší u detí
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Leží vám doma v postieľke malá princezná? Uvažujete, či jej dáte prepichnúť ušká a kúpite jej prvý pár náušníc? Babička i prababička vás do toho tlačia, dokonca kupujú malé šperky? Prišla za vami vaša malá parádnica, že všetky ostatné dievčatká v škôlke majú náušničky a prečo ona žiadne nemá? Surfujete na internete a hľadáte „zaručené“ rady? Skúmate podrobne skúsenosti a príspevky iných maminiek? Rozoberáte tému náušníc s kamarátkami pri káve alebo na prechádzke v parku? Nechcete svojmu dieťatku spôsobiť zbytočnú bolesť? Pokiaľ sa vás tieto otázky týkajú a práve premýšľate, ako to s náušnicami čo najľahšie vyriešiť, čítajte určite ďalej. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili  pár užitočných tipov, ktoré v tejto situácii iste oceníte.

Kedy a ako ušká prepichnúť?

Veríme, že dospieť k rozhodnutiu ohľadom náušníc a prepichovania ušných lalôčikov malým batoľatám a malým deťom nie je žiadna zábava. Ako správna mama sa o svoje dieťatko bojíte a snažíte sa ho uchrániť pred všetkým škaredým a zlým. Odborná literatúra však radí nechať urobiť dierky na náušničky medzi 3. a 6. mesiacom prvého roku. Dieťatko má vtedy za sebou všetky povinné očkovania a tvrdí sa, že je ešte dosť malé, aby si bolesť pamätalo a aby sa rýchle otriaslo. Pediatri i zaslúžilé matky sa potom prikláňajú skôr k nastreleniu prvého šperku vašej malej slečny – je to rýchlejšie i efektívnejšie než klasické prepichovanie ihlou.

Aké náušnice sú najvhodnejšie?

Aké náušnice sú vlastne ideálne? Predsa tie s detskou brizúrou! Šperk je pevne prichytený, citlivú kožu netlačí žiadna skrutka alebo tyčinka a nehrozí spadnutie zapínania a vdýchnutie drobných súčiastok. Čo sa týka materiálu, určite pouvažujte o zlatých náušniciach – môžete si vybrať z rôznych farieb tohto kovu, ktorý je hypoalergénny a zaručene nestarnúci. Ak nie ste práve fanúšikom zlata, vyberte si strieborné náušnice – len pozor, aby ste si vybrali tzv. sterlingové striebro (máva označenie 925), ktoré kvalitou nesklame a uchráni ušné dierky pred zápalmi a ďalšími nepríjemnosťami. Lacnejším variantom strieborných a zlatých náušníc sú tie z chirurgickej alebo nerezovej ocele. Vlastnosťami sa podobajú tým z drahých kovov, ale ponúkajú sa už za desiatky eur.

Zvažujete kúpu zlatých náušničiek s ohnivým rubínom alebo červeným granátom? Prípadne snáď strieborný variant s ľadovo modrým zafírom? Hľadáte kúsok s mesačným kameňom svojej dcérky alebo jednoducho len so svojím obľúbeným drahokamom? Nebojte sa toho, len dajte pozor, aby kamienok bol do šperku poriadne osadený a aby nehrozilo, že sa výkyve a vypadne. Rozhodne si preto skúste trochu priplatiť a získajte prvé náušnice pre svoju sladkú princeznú od osvedčeného klenotníka.

PR