dnes má meniny Viliam
zajtra Vilma
28.5. 2022
Život po pôrode
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Telo a myseľ ženy po porodení bábätka naberá úplne iný rozmer ako kedykoľvek predtým. Fyziologické a psychologické zmeny ju ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok. Netreba zabúdať na to, že vo vzťahu sú vždy dvaja a aj keď je samotný pôrod výsostnou záležitosťou dám, mužov tieto popôrodné zmeny takisto ovplyvňujú, formujú a menia. Ako byť ženou, ktorej nie je vlastné telo po pôrode ľahostajné a ako byť mužom, ktorý je empatický a chápavý, ako ísť na prvé milovanie a čím si môžeme ako partneri pomôcť.

Všeobecne v spoločnosti je zakorenené pravidlo, že žena má na zotavenie sa určené šestonedelie (šesť týždňov od pôrodu). Ako dobre vieme, ženy nie sú tabuľkové a s koncom šiesteho týždňa ešte mnohokrát nie je s nami všetko tak, ako by malo byť – bez ohľadu na to, či sme ten typ matky, ktorý žije aktívne a snaží sa čím skôr dostať do formy alebo na to ideme pomalšie a svoj popôrodný vzhľad a kondíciu dávame v tomto období až na druhé miesto.

Často je problémom novopečených mamičiek práve to, že po pôrode nedostávajú toľko pozornosti, ako by im prislúchalo. Teraz nehovoríme o manželoch, či partneroch, to by mala byť takpovediac samozrejmosť. Bežná prvorodička veľakrát nevie, či jej telo už je v poriadku, čo si dovoliť môže a čo nie, služby zdravotníctva na ženu po šestonedelí už nedbajú tak ako predtým. Problém súvisí najmä so psychikou ženy – ak nie je mentálne vyrovnaná, aj fyzické zotavenie prichádza neskôr. Nie je na mieste popôrodný tlak okolia, ktorý hlási, že žena má byť ihneď schopná a plná síl, vyzerať úžasne a všetko prekonávať s úsmevom. Naopak – čo na mieste určite je – pomoc okolia. Prvý mýtus tak odbúraný máme – šestonedelia sa netreba skalopevne držať, bez ohľadu na to, či bol pôrod prirodzený alebo cisársky. Čo nás ďalej konkrétne čaká?

Opuchy končatín

Jedna z najbežnejších ťažkostí, ktoré ženy čakajú. Opuchom nôh či rúk sa zrejme nevyhnete, pretože tekutina v tele vám uniká vo väčšom množstve do tkanív. Ponúkajú sa jednoduché rady – pestro sa stravujte, vyberajte si potraviny, ktoré obsahujú mnoho bielkovín, zložte prstene, obujte si niečo pohodlné. Tohto problému by ste sa mali zbaviť pomerne rýchlo – do pár týždňov. Pozostatkom na vašom tele môže byť to, že budete na čas potrebovať o kúsok väčšiu obuv.

Inkontinencia

Nie je to nevyhnutným problémom každej matky, no pomočovanie po pôrode je normálne a bežné. Takže okrem plienok bábätka rieši žena aj svoj močový mechúr. Vďakabohu, ide o problém dočasný. Stojí za tým chvíľkové znecitlivenie nervov popri tom, ako sa bábätko pri pôrode prediera na svet. Opäť to nie je komplikácia iba tých žien, ktoré rodili klasicky. Aj dámy, ktoré absolvovali cisársky rez, môžu mať dočasne prerušené nervové vlákna v okolí močového mechúra. Pomočovanie býva otázkou iba pár dní, pretože tieto nervy majú vysokú regeneračnú schopnosť. Zachrániť vás môžu hygienické . Nepotláčajte neustálu potrebu chodiť na toaletu, práve naopak, močte vždy, keď máte nutkanie. V prípade, že by inkontinencia pretrvávala dlhšie, než len pár týždňov, príčinou môže byť stresové pomočovanie. S oslabením svalov vášho panvového dna, ktoré obklopujú močovú trubicu, vám raz dva pomôže lekár.

Skutočne veľké prsia

Prsia počas tehotenstva a obzvlášť po pôrode naberajú na rozmeroch, objeme a pevnosti. Súvisí s tým prekrvenie, ktoré prichádza s tvorbou mlieka v prsiach, nakoľko sa zvyšuje prietok krvi do pŕs. Niektoré ženy to zvládajú lepšie, iné horšie, sú aj také prípady, že ženám sú takéto prsia nepríjemné a bolestivé. Pomoc spočíva v častom dojčení, nosení špeciálnej podprsenky, ktorá by nemala byť tesná a nemala by tlačiť – aj počas noci. Odporúča sa neodsávať mlieko príliš často (okrem situácie, kedy chce žena zmäkčiť dvorec bradavky, aby sa mohlo bábätko lepšie prisať a jesť). Spôsobujete si tým ešte väčšiu produkciu mlieka v prsiach. Bolesť a opuchy pŕs môžete obmedziť studenými obkladmi. Pretrvávajúce bolesti môžu súvisieť s infekciou prsníka, čo netreba brať na ľahkú váhu a obrátiť sa potom na lekára.

Tehotenské bruško

Nie vždy nám bruško zmizne ihneď po pôrode, drvivá väčšina mamičiek odchádza z pôrodnice s takmer rovnakým bruškom, s akým tam aj prišla. Mnoho žien vyzerá ešte pár týždňov rovnako, ako počas posledných dní tehotenstva. Tu treba mať iba veľkú dávku trpezlivosti, pretože roztiahnutá maternica si túto trpezlivosť priam žiada. Počítajte s obdobím 4-6 týždňov. Keď zmizne bruško, ešte vždy vás potrápi ovisnutejšia pokožka. A aj pokiaľ ani po roku nebudete mať ploché bruško ako z časopisov, nezúfajte. Nestoja za tým vždy iba brušné svaly ako také, príčinou môžu byť aj hormóny. Cvičte a spevňujte si brušné svaly, úspech sa raz určite dostaví, iba „čakacia“ doba je veľmi individuálna.

Intímne miesta

U niektorých žien tu ide skôr o nekomfort a vizuálnu stránku, ako o zdravotné ťažkosti. Všetky orgány sú počas tehotenstva namáhané, čo sa týka našich dolných partií, nemusíme si veľa vysvetľovať, vagína je po pôrode ochabnutejšia a oveľa uvoľnenejšia ako kedykoľvek predtým. Bolestivosť, hanblivosť, nechuť a znížené libido, ale aj rozšírenie vagíny, popraskané, poudierané, či často potrhané tkanivá, ktoré utrpia pôrodom traumu. Mnohokrát sa po pôrode zle zhojí hrádza, čo spôsobuje bolesti pri styku a pocit voľnosti. Komplikácie v intímnej sfére partnerov sú tak nielen fyzické, ale aj psychické. Časť problémov v intímnej sfére je možné odstrániť ľahko. Ak ide o pocit menšej pružnosti, citlivosti alebo zvlhčenia, stačí z časti posilniť svaly panvového dna cvikmi alebo rehabilitáciou a zvlhčovanie nahradiť lubrikačnými gélmi. Možnosti nápravy cvičením vám budú určite známe – využívanie Kegelových cvičení, ktoré posilňujú panvové dno a majú za úlohu práve „opravovať“ anatomické rozdiely, ktoré sú následkom pôrodov. V tomto období si treba dávať pozor na dvíhanie ťažkých predmetov a zbytočne sa nezaťažovať. Problém pri zväčšení a jazvách je zložitejší. Jedinou možnosťou je chirurgický zákrok – perineoplastika – plastika hrádze. Hojenie po operácii aj po pôrode môžu urýchliť enzýmové lieky. Napríklad pri plastických operáciách je úspešné a rýchle hojenie zárukou dobrého kozmetického efektu a želaného výsledku. Vďaka vybraným enzýmom sa urýchľuje regenerácia organizmu. Zlepšuje sa prekrvenie, uľahčuje sa odbúravanie nežiaducich metabolitov a zabraňuje sa vzniku veľkých jaziev. Enzýmy napr. v lieku Wobenzym urýchľujú hojenie pooperačnej rany a pomáhajú zaistiť, aby jazva bola čo najmenšia. Podávanie enzýmových liekov výrazne urýchľuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin, ústup zápalov, a tým i bolestí. Doba hojenia sa tak môže skrátiť až o polovicu, čo vedie i k rýchlemu návratu do kolotoča povinností.

Bolesť chrbtice

Pretrvávajúce bolesti chrbta a bedier, ktoré vás trápili v tehotenstve, si vás s veľkou pravdepodobnosťou počkajú aj po pôrode. Pod dohľadom odborníka si vyberte správne cviky na posilnenie držania tela a správne tvarovanie chrbtice. Chôdza takisto posilní vaše telo. Ak už nebude zaberať nič z bežných trikov, nastupujú masáže, rehabilitácie alebo na čas môžu pomôcť lieky proti bolesti. 

Vlasy

Za všetko môže estrogén. Kým sme tehotné, vlasy nám rastú rýchlejšie a vlasy tak akoby nemali deväť mesiacov pokoj a odpočinok. Po pôrode estrogén klesá nižšie a aj vlasy sa tak dostávajú do pokojového štádia. Rast sa tak stopne a v jednom momente nám tak vypadne viac vlasov ako obyčajne. Zvyčajne si vás to počká okolo 12. týždňa. Netreba sa ničoho báť, do roka vypadávanie ustane. Kvalita vlasov sa vám však tehotenstvom a následným pôrodom zmeniť určite môže.

Smútok s radosťou, plač so smiechom

Tehotenstvo a pôrod sú hormonálnou bombou, to na sebe s určitosťou pozoruje každá žena. Rozcíti vás úplne všetko, aj pripálený obed. S týmto by malo počítať aj vaše okolie, aby neboli prekvapení, keď to na vás príde. Tolerantný a chápavý partner je mimoriadne dôležitý, mal by ženu vypočuť a dať jej pocit, že pri nej stojí, je jej nápomocný a poskytne lásku, oporu a pochopenie. Nálady a precitlivenosť nemajú nič spoločné s popôrodnou depresiou, vtedy hovoríme o nebezpečnej duševnej poruche, ktorú treba liečiť minimálne so psychológom.