dnes má meniny Viliam
zajtra Vilma
28.5. 2022
Artróza kolenného a bedrového kĺbu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Kosti a kĺby nás nesú celý život. Len vďaka nim môžeme robiť to, čo máme radi. Avšak v našom živote zohrávajú neľahkú úlohu a tak im väčšinou začneme venovať pozornosť až vtedy, keď začnú bolieť. Viete si predstaviť, že by vám bolesť každý deň znepríjemňovala aj základné úkony? Mnohí pritom vôbec netušíme, že tento proces môžeme jednoducho zvrátiť. Stačí sa zaujímať o svoje kĺby a venovať im patričnú starostlivosť.

Opotrebovaním kĺbov – artrózou, dnes okrem vrcholových športovcov a starších ľudí, trpia už aj mladí ľudia a ľudia v strednom veku. Okrem nadváhy totiž kĺby zaťažujeme aj intenzívnym športovaním, prácou s ťažkými bremenami, u žien dokonca aj nosením vysokých podpätkov, ktoré deformujú nielen kĺby, ale aj chodidlá. Poškodené kĺby bolia a znepríjemňujú pacientom pohyb aj pri bežných každodenných aktivitách. Vo vyššom štádiu ochorenia už pacienti pociťujú bolesti aj v pokoji. Postihuje predovšetkým ľudí vo vyššom veku, no ani u mladých nemusí byť celkom neznámou diagnózou. Artrózou trpia približne 4 percentá 20-ročných a až 70 percent ľudí nad 70 rokov bez ohľadu na pohlavie.

Liečba artrózy kĺbov kmeňovými bunkami

Ako veľmi účinnou a neinvazívnou metódou liečby artrózy sa ukázala liečba kmeňovými bunkami. Vďaka nej už artróza kolenného či bedrového kĺbu nemusí pre pacienta znamenať neustály boj s bolesťou pri každom pohybe. Táto najmodernejšia liečebná metóda v oblasti ortopédie pomáha obnoviť poškodenú chrupavku v kĺbe pomocou telu vlastných kmeňových buniek.

Kmeňová bunka sa pri delení vie zmeniť tak, aby dokázala zastúpiť bunky kostí, kože, jednotlivých orgánov, svalov či dokonca chrupaviek. Pre svoje jedinečné hojivé a regeneračné schopnosti sa kmeňové bunky stali súčasťou moderného spôsobu liečby mnohých ochorení u nás i vo svete. Na Slovensku sa operácia vykonáva v Nemocnici Malacky. „Kmeňové bunky sme začali používať v liečbe poškodených kolenných a bedrových kĺbov. Liečba dosahuje v zahraničí vynikajúce výsledky a to bol dôvod, pre ktorý sme ju chceli priniesť aj na Slovensko,"hovorí MUDr. Milan Hric, chirurg z Nemocnice Malacky.

Samotná liečebná procedúra je jednorazová, prebieha ambulantne a trvá približne len 4 hodiny. Procedúra sa začína nebolestivým odsatím 50 ml tukového tkaniva z oblasti brucha, kde sa nachádza najviac tukových buniek. Špeciálnou metódou sa bunky izolujú v sterilných podmienkach a následne sa aplikujú do poškodeného miesta tak, aby pôsobili priamo v mieste poškodenia. „Výrazné zlepšenie boľavých kĺbov pacienti pociťujú už po dvoch týždňoch od aplikácie kmeňových buniek. Celkový stav poškodenej chrupavky sa zlepšuje spravidla po 2 – 3 mesiacoch. Liečba je tým trvalejšia, čím je aplikovaná v skoršom štádiu poškodenia chrupavky v kĺbe,“ vysvetľuje MUDr. Hric.

Pre liečbu kmeňovými bunkami sa rozhodla aj známa slovenská moderátorka Ada Straková. „Moje problémy s kolenným kĺbom začali takmer pred štyridsiatimi rokmi, keď som prekonala reumatickú horúčku so zápalom kĺbov. Po preliečení som dlho nepociťovala žiadne bolesti, objavili sa až teraz, päť rokov dozadu. Po viacerých vyšetreniach mi zistili gonartrózu – artrózu kolenného kĺbu. Bolesti sa stupňovali s úrovňou stupňa gonartrózy, preto som sa rozhodla pre liečbu kmeňovými bunkami. Som len pár dní po zákroku a cítim sa veľmi dobre,“ opisuje Ada Straková.

Výmena kĺbu – totálna endoprotéza

„Osteoartróza je degeneratívne nezápalové kĺbové ochorenie, ktoré poškodzuje kĺbovú chrupavku a následne aj kosť, kĺbovú blanu, puzdro šľachy a svaly v okolí kĺbov. Pacienti sa často trápia silnými bolesťami, svalovými spazmami, obmedzeniami v pohybe či opuchmi. Osteoartróza sa spočiatku javí ako bolesť pri záťaži, neskôr to už bývajú tzv. štartovacie bolesti. V poslednom štádiu ochorenia už pacienti trpia aj pokojovými bolesťami, prítomné sú deformity kĺbu, znížená funkcia kĺbu a svalová atrofia,“ vysvetľuje  MUDr. Patrik Javorčík, traumatológ Ortopedického centra Nemocnice Malacky.

V niektorých prípadoch je však výmena kĺbu nevyhnutná.„Najčastejšie sú pacientami, ktorí podstupujú výmenu kĺbu, ľudia starší ako 65 rokov, no v súčasnosti máme kandidátov aj medzi štyridsiatnikmi,“ dodáva MUDr. Hric.

Pacienti sa častooperácieobávajú. Tento strach je však neopodstatnený, pretože pacienti sa vďaka operácii zbavia bolesti a zvýši sa na maximum ich pohyblivosť.„Dva roky som sa trápila s neznesiteľnou bolesťou bedrového kĺbu. O palici som urobila sotva pár krokov, no z operácie  som mala strašný strach,“opisuje svoje pocity pred zákrokom pani Mária (77 rokov). „Napokon ma môj ortopéd presvedčil a som mu za to nesmierne vďačná. Som rada, že mi odporučil práve Nemocnicu v Malackách, kde je veľmi milý personál a všetko skutočne na úrovni. Poctivo rehabilitujem a už sa neviem dočkať práce na svojej záhradke,“ neskrýva svoje nadšenie pani Mária.

„Pacienti sa najčastejšie obávajú bolesti, s ktorou po operácii treba určite počítať, no tlmíme ju analgetikami. Musia si tiež uvedomiť, že bolesť po operácia trvá len krátko na rozdiel od tej, ktorá ich k nám priviedla a neustále sa stupňuje,“ hovorí MUDr. Javorčík a vysvetľuje priebeh operácie: „Operujeme v celkovej alebo spinálnej anestézii, kedy odstránime poškodené plochy kĺbov a implantujeme pacientovi endoprotézu, teda umelý implantát.“ Po odstránení stehov nastupujú pacienti na rehabilitáciu a trvá približne 3 mesiace, kým sa po operácii úplne zotavia. „Výmena kĺbu zbavuje pacientov bolesti a zlepšuje hybnosť, vďaka čomu ich vraciame späť do normálneho života,“ dodáva na záver MUDr. Javorčík.

Viac informácií na www.casnazdravie.sk a www.liecbaklbov.sk.