dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Prekonáme minuloročný rekord 36 321 čítajúcich detí?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

V štvrtok, dňa 5. júna 2014 sa bude konať už 7. ročník najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu na Slovensku s názvom Čítajme si...

Organizátorom akcie je Linka detskej istoty pri SV UNICEF, ktorá aj týmto spôsobom reaguje na podnety detí z poradenskej Linky pre deti a mládež 116 111. Mnoho hovorov, vyše 30%, sa nedá označiť ináč ako "volanie" detí po väčšej pozornosti zo strany dospelých, týkajú sa aj detských  záujmov, nudy.

Projekt  Čítajme si... má ambíciu posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u deti, pretože pre osobnosť dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam. Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase identifikáciu s postavami, ponúka chvíle intimity, byť sám so sebou, relaxovať. Dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumenie pojmov.

Projekt  Čítajme si...   chce  zatraktívniť knihu v detských očiach. Využíva metódu spoločného prekonania rekordu z minulého roku. Nie je však len o lámaní rekordov. Jeho cieľom je predovšetkým pritiahnuť deti ku knihe.

Čítať sa bude aj tento rok  na viacerých miestach Slovenska od 9.00 do 15.00 hodiny.  Zapojí sa aj škola pre nevidiace deti v Levoči, ktorá bude čítať z knihy v Braillovom písme. 

V Bratislave na Poštovej ulici v kníhkupectve Panta Rhei budú od 13.00 do 15.00 hodiny čítať deti zo školy z Devína a zo školy s poruchami reči v Petržalke.

Od 15:00 - 16:30 bude  v Panta Rhei diskusia na tému čítania detí. Zúčastnia sa Emka a Grétka, predstaviteľky Mimi a Lízy z rovnomennej knihy  K. Kerekesovej, K. Molákovej a A. Salmely, krstná mama projektu Oľga Feldeková, zástupcovia Vydavateľstva SLOVART a kníhkupectva Panta Rhei, Eva Dzurindová z Linky detskej istoty, Viera Némethová z knižnice Petržalka, Petra Mišáková bude hovoriť o biblioterapii (terapia čítaním), pedagógovia, školský psychológ  a ďalší zaujímaví hostia.

Podujatie bude moderovať Katka Brychtová. 

Výsledok  Čítajme si... bude vyhlásený na záver diskusie, cca o 16.30.

Krstnou mamou projektu je od začiatku pani Oľga Feldeková. Partnermi  sú  Vydavateľstvo SLOVART, Kníhkupectvo Panta Rhei, OZ e-Slovensko, tlačiarne Willmark  a KO & KA, Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc a miestni organizátori ktorými, sú hlavne knižnice a školy.

ODPORÚČANÉ KNIHY NA ČÍTANIE: