dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Dojčenská kolika - keď bábätko plače
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dojčenské koliky sú starým známym nepriateľom mamičiek a ich malých uzlíkov šťastia. Stretne sa s nimi takmer každé štvrté bábätko v období od narodenia do šiestich mesiacov. Najkritickejšie je obdobie okolo druhého a tretieho mesiaca. To, že bábo sa necíti dobre, nám dáva na známosť tým jediným spôsobom, ktorý zatiaľ pozná, plačom. Charakteristický je záchvatovitý, neutíšiteľný plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá  viac ako 3 hodiny denne a zjavuje sa viac ako 3 dni v týždni počas najmenej 3 týždňov. Kolikami trpia deti hlavne vo večerných hodinách.

Určiť presnú príčinu, prečo sa kolika objavuje, je veľmi náročné. Určenie diagnózy stojí predovšetkým na detailnom a cielenom kladení otázok rodičom, najmä matke, o problémoch a ťažkostiach dieťaťa. Využíva sa aj vyšetrenie ultrazvukom, aby sa vylúčili vnútorné deformácie alebo gastroezofageálny reflux.

Ťažkosti spojené s kolikami môžu súvisieť ako s psycho-sociálnymi faktormi, ako sú napr. napätie medzi matkou a dieťaťom, nezrelosť nervového systému, neschopnosť dieťaťa spracovať vonkajšie podnety, prílišná úzkostlivosť matky, nesprávna technika kŕmenia či popôrodná depresia, tak aj s organickými ochoreniami (napr. napadnutie parazitmi). Tiež môžu súvisieť so stravou matky aj dieťaťa.

„Kolika je vo veľkej miere spôsobená nezrelosťou štruktúr tráviaceho traktu. U časti detí s kolikami je príčinou intolerancia laktózy. Je zvyčajne prechodná v prvých mesiacoch života a je spôsobená nedostatočnou aktivitou črevného enzýmu laktáza, ktorá trávi mliečny cukor laktózu.“, vysvetľuje pediatrička MUDr. Darina Čiková.

Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka, materského a nachádza sa aj v tekutej dojčenskej strave. Na to, aby mohla byť črevami dobre vstrebaná je potrebné, aby bola rozdelená na svoje dve molekuly – glukózu a galaktózu. To má v tele na starosti enzým laktáza. U mnohých dojčiat však nie je jeho produkcia dostatočná. To spôsobuje, že nestrávený mliečny cukor prechádza do dolných častí tráviaceho traktu. Následne dochádza v hrubom čreve k procesu kvasenia a produkcii plynov. Intolerancia laktózy sa prejaví nafukovaním, zväčšením bruška, zhoršeným refluxom s vracaním, redšími stolicami, kolikovitými bolesťami bruška. U niektorých sú prítomné len kolikovité bolesti bruška. Dojčenské koliky spôsobené intoleranciou laktózy sú väčšinou prechodné a odznejú, keď má dieťa štyri až šesť mesiacov.

Zásady, ktoré môžu pomôcť predísť dojčenskej kolike, alebo ako uľavíte svojmu bábätku vysvetľuje MUDr. Čiková: „Pohoda v rodine bez väčšieho stresu, správna technika dojčenia či kŕmenia mliečnou náhradou, strava dojčiacej matky s obmedzením potravín, ktoré môžu vyvolať či zhoršiť koliku napríklad karfiolu, kelu, uhorky, cibule, papriky, príliš korenených jedál sú dôležité na predchádzanie dojčenských kolík. Vhodné sú aj masáže bruška v smere hodinových ručičiek a prípravky na odplyňovanie. Aj šetrne zavedené rektálna rúrka môže bábätku uľaviť. Ak je príčinou kolík intolerancia laktózy, pomôže dodávanie enzýmu laktáza vo forme kvapiek, ktorý trávi mliečny cukor laktózu.“

Novinkou na trhu je výživový doplnok ColiPrev®, ktorý je zložený len z prírodných ingrediencií a jeho hlavnou zložkou je enzým laktáza. Ten štiepi laktózu na dva jednoduché sacharidy, ktoré telo bábätka dokáže jednoducho a bez problémov stráviť. Nepríjemné príznaky dojčenskej koliky ako nadúvanie, kŕče, hnačky či bolesti tak výrazne ustanú. Kvapky ColiPrev® sa jednoducho pridajú dieťatku do mlieka alebo tekutej dojčenskej stravy, alebo sa mu podajú na sterilizovanej lyžičke priamo do úst pred každým dojčením. Výživový doplnok by mala mať v dispozícii každá mamička nielen ako pomoc, keď dieťatko už trpí nepohodou, ale aj pre prípad predchádzania takémuto stavu.

Odporúčaná cena: 13,99€/15ml.         

Viac informácií na www.detskekoliky.sk.

PR