dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Seniori sú za každú zábavu!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vedeli ste, že zdravotní klauni pravidelne navštevujú aj seniorov?
Hovorí zdravotná klaunka Eva Okoličániová, na geriatrii známa pod menom Oľga Havranová.                   
... „Tento je iný ako minule, vyšší. Ale fešák!“ znejú pochvalné hlasy. „Ty si tu bola aj s niekým iným?“ Pýta sa ma dotknuto dotyčný fešák. „Niééé, jasné, že nie,“ a pritom mrkám na osadenstvo, aby moju evidentnú lož podporili. Táto konverzácia sa však neodohráva večer v bare medzi kamarátmi, ale cez deň v jednom z domovov pre seniorov, ktoré navštevujeme.

Môjho klaunského kolegu obdivujú babičky, ktoré už približne 60 rokov nemajú osemnásť. To však neznamená, že pred pekným mladým mužom zavrú oči. Aj keď má klaunský červený nos...

Väčšina seniorov v domovoch sociálnych služieb či na geriatriách ani zďaleka nie sú nudní vetchí dôchodcovia, ktorí už len odrátavajú čas, kým sa to tu pre nich skončí... Majú síce svoje roky, ohromný počet skúseností a veľa odžitého, no až príliš často je im to na nič. Nemajú sa o to s kým podeliť.

A práve preto, aby neupadli do nudnej rutiny raňajky – lieky, obed – lieky, večera – lieky sú vďační za každé rozptýlenie, za každého nového človeka. A keď im ešte sadneme aj do hudobnej „noty“, tým lepšie.


Prirodzene, u niektorých už vek a choroba natoľko pokročili, že našimi jedinými prostriedkami, ako sa k nim dostať sú hudba, pohladenie či chytenie za ruku.

Na rozdiel od detských pacientov, tu nie je taká nádej na vyliečenie sa. Ale to nie je dôvod, aby sme za nimi dni, mesiace, roky nechodili, „lebo už je to aj takto jedno“.

Nie je to jedno! Lebo každý krok, každý detail, ktorý môžeme urobiť preto, aby sa minimálne v ten deň cítili o trošku lepšie za to stojí. Pretože oni si to zaslúžia!
 
Pekný jesenný deň praje,
Tím Červený Nos Clowndoctors