dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Pozor na jesenné plody - mierne otravy u detí (aktual.)
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Prechádzky jesennou prírodou často spájame so zberom plodov a posledných kvitnúcich rastlín. Nie vždy je to však bezpečné bez poznania vplyvu rastlín na organizmus, aj keď väčšina z jedovatých rastlín je súčasne liečivá. Riziká číhajú aj v našej kuchyni, príkladom je surová fazuľa, zelené časti zemiakov, či huby. Z nevedomosti a nepozornosti môže dôjsť k neúmyselným, náhodným otravám. Pri slove otrava si zvyčajne predstavíme smrteľné dôsledky, častejšie sú však otravy sprevádzané miernejšími tráviacimi, dýchacími a kožnými problémami.

Je lepšie otrave predísť, ale ak sa stalo, tak by sme mali :

- čo najskôr zistiť požitie a odstrániť všetko, čo má dieťa v ústach a na koži,

 vypláchnuť ústa bez prehĺtania tekutiny a umyť kožu,

zachovať rozvahu a pokoj, v akútnej fáze nevyvolávať zvracanie a nepodávať nič na pitie a jedenie!!! s výnimkou podania aktívneho uhlia – Carbosorb prášku v troške vody, alebo tabliet,

sledovať stav vedomia, reakcie dieťaťa, ťažkosti s dýchaním, pri sledovaní krvného obehu kontrolovať stav bledosti, potenie, začervenanie, prejavy tráviacich ťažkostí, ako je hnačka a zvracanie,

pri vážnejších zmenách stavu dieťaťa a životných funkcií ihneď volať 112, pri ľahších zmenách odviezť dieťa k lekárovi,

ak dôjde ku spontánnemu zvracaniu, dajte pozor na riziko vdýchnutia zvratkov,

pamätajte, že zvracanie a hnačky u dieťaťa rýchlo vyvolajú nedostatok tekutín a minerálov, pokúšajte sa ich priebežne dopĺňať minerálkou, čajom, alebo čistou vodou, ak ide o vážnejší stav, je nutné rýchlo vyhľadať lekára!

vyvolanie zvracania ihneď po požití neznámej látky je užitočné, ale rovnako nebezpečné – dieťa zle spolupracuje, bráni sa a vzniká riziko poranenia, zhoršuje sa stres a hrozí riziko vdýchnutia zvratkov,

ak sa to dá, potrebujeme zistiť čo, kedy a koľko dieťa požilo. Je potrebné zabezpečiť vzorku látky, ktorá otravu spôsobila (v iných prípadoch jej obal). Lekár tak má možnosť odhadnúť závažnosť situácie, ako aj poradiť sa s Toxikologickým informačným strediskom. Na základe takýchto informácií a konzultácie môže lekár zabezpečiť ďalšiu špecifickú liečbu a podanie protilátok, ak sú odporúčané.

Pamätajte!

Ak došlo k zisteniu otravy s dlhším časovým odstupom, prípadne ak ide o látku, ktorá prenikla do tela inou cestou – kožou, vdýchnutím, alebo ide napríklad o Muchtrávku zelenú, kde sa príznaky otravy prejavia po 8 – 48 hodinách od požitia, je vyvolanie zvracania zbytočné. Jed nie je v tráviacich cestách!

Jed Muchotrávky zelenej spôsobuje hnačky, zvracanie, dehydratáciu a závažné poškodenie pečene. Otrava patrí k závažným až smrteľným! Otrava zle spracovanými hubami sa prejaví zvyčajne do 2 – 3 hodín od požitia tráviacimi ťažkosťami, zvracaním, kŕčami v bruchu a hnačkou. Hrozí tu dehydratácia a kolapsové stavy. Otrava zvyčajne nie je tak závažná, ale často je potrebné vyhľadať lekára. Deti do 3 – 5 rokov zvyčajne ťažko trávia huby a môžu mať tráviace ťažkosti aj bez otravy.

Nevinnou nie je ani dobre známa fazuľa. Jej semená a nezrelé struky obsahujú toxín fazín, ktorý sa ničí varom. Jed spôsobuje koliky a krvácavé stavy.

Poznáte tieto jesenné riziká?

K rizikovým patrí napríklad zber nádherne fialovo kvitnúcej Jesienky obyčajnej, ktorá nepatrí do rúk deťom. Rastlina obsahuje síce liečivý, ale súčasne jedovatý kolchicín, ten spôsobuje ťažkosti s dýchaním.

 

 

Na výzdobu si často zbierame vetvičky Tisu obyčajného, na ktorom v tomto období dozrieva jediná nejedovatá časť rastliny – krásne červené
bobule. Živica pôsobí dráždivo na kožu, listy pri požití sú už v malom množstve veľmi jedovaté, spôsobujú bolesť brucha, zvracanie, rozšírenie zreníc, kolaps krvného obehu, šok a ohrozenie života!

Pre deti dostupné a zaujímavé, ale toxické sú aj bobule Imelovníka bieleho, ktorý často lemuje záhradky ako kríkový plot. Požitie plodov – bobúľ, sa prejavuje hnačkami, zvracaním, neskôr zmätenosťou a blúznením. Otrava môže byť smrteľná.

Na jeseň sa stávajú dostupnými aj listy a plody – semená Durmanu obyčajného. Jeho vyšľachtené odrody sú často súčasťou okrasných záhrad. Spôsobuje zvracanie, hnačky, horúčku, halucinácie a blúznenie, poruchy videnia a srdcové ťažkosti.

Prajeme vám bezpečné a príjemné užívanie si jesene a jej plodov pri potulkách prírodou, pri použití v kuchyni, ale aj výzdobe príbytkov. Vašim deťom ukážte, ktoré rastliny sú nebezpečné, ale súčasne im povedzte, že sú aj vzácne a často práve vďaka jedovatosti aj liečivé.

Marcela Vincová

FOTO  © Marcela Vincová