dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022
Pracujúca mama - Literárna párminútovka
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Po pôrode materská dovolenka
Ak ste si predstavovali, že počas materskej dovolenky budete pestovať bylinky, urobíte si poriadok v papieroch a naučíte sa po taliansky, budete sklamané. Je pravda, že novorodenci spia 16 až 20 hodín denne. Háčik je v tom, že nespia 20 hodín súvisle. Malé deti si vyžadujú starostlivosť 24 hodín denne.

Treba ich nakŕmiť, musia si odgrgnúť, každú chvíľu potrebujú prebaliť, zavinúť do perinky, pohojdať. A vám nezostane energia na nič iné – budete vďačná za možnosť na chvíľku si zdriemnuť. Rozlúčte sa s kurzom taliančiny. V skutočnosti budete rada, keď dokážete zavrieť zubnú pastu skôr ako zaspíte.  

Izolácia
Aj keď musíte byť v pohotovosti 24 hodín denne a cítite sa zavalená povinnosťami, môžete mať pocit izolácie. Osamelo sa cítia najmä pracujúce ženy, ktoré sú zvyknuté na kolektív a typický pracovný ruch. V našom prieskume sme zistili, že až 28 percent pracujúcich žien sa cítilo osamelo a dokonca až 37 percent z nich malo pocit, že počas materskej dovolenky nemajú dostatok podpory. Tu je niekoľko rád pre novopečené mamičky, aby si počas materskej dovolenky nepripadali ako na opustenom ostrove:

Nadviažte kontakt s inými maminami. Pridajte sa do skupiny matiek. Budete v skupine ľudí, ktorí majú rovnaké pocity a zážitky. Môžu sa stať vašimi bútľavými vŕbami. Verte, že ak im budete môcť napísať e-mail o farbe detskej stolice aj o polnoci, budete sa cítiť menej osamelá.

Choďte von. Deň začnite tým, že dieťa dáte do kočíka alebo šatky a pôjdete na prechádzku. Denné svetlo naučí vaše dieťa rozoznávať rozdiel medzi dňom a nocou a pohyb na čerstvom vzduchu vám urobí dobre a zároveň vás osvieži.

Zaujímajte sa o svet. Aj napriek tomu, že vás asi nebude zaujímať čo sa deje vo svete, pozrite si sem-tam správy. Tak nebudete mať pocit, že žijete v inom svete, a oceníte to najmä, keď sa vrátite do práce.

Odpútajte sa od práce. Kontrolovať si pracovné e-maily s istou dávkou posadnutosti, dostávať záchvaty strachu, keď vám vypadol internet a volať kolegom každý deň asi nie je najvhodnejší spôsob, ako stráviť materskú dovolenku.

ukážka z novej publikácie vydavateľstva NOXI: Pracujúca mama - Suzanne Riss, Teresa Palagano

2. ukážka