dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Plamienok, ktorý môže zohriať ťažko skúšaných (aktualizácia)
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Téma strát je v našich končinách vnímaná ako tabu. Je to niečo, čo slovami obchádzame, radšej na to nemyslíme. Hovoríme, ako obdivujeme tých, ktorí pracujú v nemocniciach, v domovoch dôchodcov či inde, kde sa bežne stretávajú so stratou blízkeho, a zdá sa nám, že dokážu pomáhať mysliac si, že my sami to nevieme. Kde je však pravda?

Na Slovensku existuje špecifická skupina ľudí, ktorí profesionálne pracujú s vedomím, že život zachrániť nemôžu, ale môžu pomôcť. Nevedia ani dňa, ani hodiny, a predsa budujú vzťahy – medzi sebou a rodinami, ktoré chcú spolu zostať až do konca.

Slovné spojenie detský hospic vyvoláva často asociáciu veľkej budovy plnej nevyliečiteľne chorých detí. Táto asociácia je našťastie nesprávna, detský hospic Plamienok, jediný svojho druhu na Slovensku, funguje úplne inak.

Nezisková organizácia PLAMIENOK (čiže detský hospic) pôsobí na Slovensku približne 10 rokov. Za ten čas poskytla svoje služby množstvu detí v poslednom štádiu ochorenia, ktoré nemuseli ostať v nemocnici, ale posledné dni svojho života strávili doma, v kruhu rodiny. Z Plamienka im priamo u nich doma poskytli kompletnú starostlivosť: prístroje, vybavenie, lieky, lekára, celkovú podporu. Ich filozofiou je, že malého pacienta i jeho rodinu sprevádzajú týmto náročným obdobím v bezpečí a pohodlí domova .

Otázky, ktoré sa vynárajú v mysli, sú náročné, rovnako aj odpovede. Čo môže prežívať taká rodina? Ako sa asi cítia jej jednotliví členovia? Presnú odpoveď nepoznajú ani pracovníci hospicu. Na základe skúseností však doktorka Jasenková tvrdí, že so smútkom sa dá naučiť žiť: „Dokonca tak, že tam chvíľkami bude aj radosť. Strata dieťaťa prináša obrovskú bolesť a beznádej. Prináša to však aj novú úlohu nájsť zmysel života nanovo. Bez toho, aby človek prešiel cez tú bolesť a smútok, to nie je možné.“

Pomocnú ruku v období smútenia podáva aj Poradenské centrum PLAMIENOK n.o., ktoré ponúka psychologickú pomoc a poradenstvo pre deti a rodiny v ťažkých chvíľach po strate blízkeho. „Okrem individuálnych a spoločných stretnutí rodín organizujeme v centre aj letný tábor pre deti, ktoré stratili blízkeho,“ približuje aktivity centra doktorka Jasenková. „A práve od posledného letného tábora nás v Plamienku sprevádza téma Malého princa. Je to silný príbeh, v ktorom vidíme mnoho paralel s našou prácou. Prináša nám silné posolstvo o láske a nádeji, ktorú neprekoná nič, ani odlúčenie od našich milovaných.“

Ako vnímajú činnosť Plamienka mladé mamy? Michaela, mama trojmesačného chlapčeka, spomína, ako sa jedného dňa začítala do knihy Ema o Eme, jej mame a Plamienku: „Pre mňa osobne je to jeden z najkrajších projektov, pretože vznikol veľmi prirodzene cestou pokory, obety a potreby pomôcť.“

Tu niekde je aj odpoveď na otázku z úvodu o obdive voči pomáhajúcim. Pomáhať môže každý – práve tou cestou pokory a obety. Neziskovej organizácii Plamienok na kráčanie po tejto ceste veľmi pomôžu vaše 2% zo zaplatenej dane. Pracovníci a dobrovoľníci budú aj naďalej sprevádzať rodiny s chorými deťmi a budú im pomáhať využiť čas najlepšie, ako sa len dá.