dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Byť spisovateľkou je poriadna drina
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Alexandra Potterová – autorka niekoľkých bestsellerov, v Anglicku jedna z najúspešnejších spisovateliek súčasnosti. Jej knihy prirovnávajú príbehom Bridget Jonesovej. Ako sa dopracovala k takémuto úspechu?

Obyčajné dievča z Bradfordu, ktoré vyštudovalo anglickú literatúru a filmovú teóriu na Liverpoolskej univerzite. 23-ročná Alexandra začala pracovať ako redaktorka v krížovkárskom časopise. Nič moc, poviete si a ani náhodou to nebolo to, po čom túžila. Chcela viac a išla si za tým. Vo voľnom čase písala články a ponúkala ich časopisom. Trpezlivosť ruže prináša, a tak zakrátko prispievala do populárnych magazínov ako ELLE, Company, She, Red, More!, Here a Cosmopolitan. Takto to trvalo päť rokov. Skvelé, čo viac by mohla chcieť?

Jej snom však bolo napísať román. Hoci to znie ako klišé, pustila sa do toho v roku 1999. Písala každú voľnú chvíľku, obetovala tomu aj víkendy. Nazvala ho  What’s New, Pussycat? (Čo máš nové, kočka?). Prvé tri dokončené kapitoly poslala niekoľkým agentom, a keďže netušila, aký bude výsledok, rozhodla sa všetko na chvíľu hodiť za hlavu a vybrala sa za sestrou do Los Angeles. Po návrate domov ju na telefónnom odkazovači čakali odkazy hneď niekoľkých agentov. Šťastím bez seba sa nakoniec dohodla na vydaní knihy. Teraz však potrebovala knihe venovať všetok čas.

A tak ani na sekundu nezaváhala a dala v práci výpoveď. Predala auto a sama sebe dala na dopísanie knihy termín pol roka – toľko by jej totiž vystačili peniaze. Podarilo sa a v apríli 2000 knižka What’s New, Pussycat? bola na svete. Po pár dňoch sa kniha zaradila na zoznam bestsellerov. Čitateľov oslovila svojím ľahkým štýlom písania, neuveriteľnou vtipnosťou. Do príbehov hrdiniek sa dokáže vcítiť každá žena, čo je zárukou úspechu.

Odvtedy Alexandra napísala už osem ďalších románov: You're the One That I Don't Want, Do You Come Here Often?, Who's That Girl?, Me and Mr Darcy, Be Careful What You Wish For, Do You Come Here Often?, Calling Romeo, Going La La.

Na knihy What’s New, Pussycat? a Calling Romeo už predala aj filmové práva a jej knihy preložili do mnohých jazykov.

Napriek obrovskému úspechu nezaspala na vavrínoch a priznáva, že byť spisovateľkou je poriadna drina. A tu sú jej slová o tom, ako v skutočnosti vyzerá jej spisovateľský deň.

„Tiež rada čítam o iných autoroch a o tom, ako zapnú počítač a doobeda majú napísaných 5000 slov. Zvyšok dňa majú voľno.

No keby som to mala také ľahké! Môj spisovateľský deň vyzerá asi takto:

Uvarím si kávu, skontrolujem e-maily, na internete si prečítam dennú tlač, svoj horoskop, porozprávam sa s mamou cez čet, zavolám kamoške a spisovateľke v jednej osobe , aby sme prebrali nové nápady, potom si uvarím ďalšiu kávu, naobedujem sa...

No a teraz vážne... No áno, ale toto bolo vážne. Tento rituál naozaj podstupujem každý deň. Len čo však vyčerpám všetky výhovorky na to, aby som oddialila povinnosti, konečne sa pustím do písania. Spisovatelia sú majstrami oddiaľovania.

Ja to robím hlavne zo strachu, zo strachu, že mi práve dnes nenapadne nič vtipné, že budem celé hodiny čumieť na blikajúci kurzor a v hlave budem mať prázdno rovnako ako na monitore. Hoci som už napísala deväť kníh, verte mi, že naozaj niekedy mám prázdnu hlavu.

Podelím sa s vami o to, čo som sa doteraz naučila a na čom naozaj trvám:

Inšpirácia nečaká v skúšobných kabínkach obchodných domov. Zadok odlepím zo stoličky až vtedy, keď niečo napíšem.

Román vzniká z množstva maličkostí.“

Práve teraz na Slovensku vychádza jeden z jej úžasných románov Be Careful What You Wish For pod názvom Daj si pozor na želania. Verte mi, že sa máte na čo tešiť. Tak dobre čítavé a nesmierne vtipné knihy pre ženy totiž dokáže napísať málokto.

 

Katarína Olejárová


o knihe Daj si pozor na želania