dnes má meniny Miloš
zajtra Timotej
23.1. 2021
Príbeh - Nie je to priveľká daň za uhryznutie takým malým škodcom, ako je kliešť?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Rozhodol som sa stráviť víkendové popoludnie so svojimi deťmi na prechádzke v lese. Počas večernej sprchy som si našiel kliešťa zapichnutého v stehne. Nebol to prvý kliešť, ktorý sa rozhodol hostiť
na mojom tele, v minulosti som si ich už vybral niekoľko, a tak som neváhal a zaužívaným postupom som sa ho zbavil. Ranka po vpichu kliešťa javila známky zápalu, ale žiadne ďalšie ťažkosti som nemal, a tak som jej viac nevenoval pozornosť.

Asi po týždni ma začala bolieť hlava a vystúpila mi teplota. Rozhodol som sa navštíviť lekára, ktorý skonštatoval, že ide o zápal horných dýchacích ciest. Predpísal mi antibiotiká a odporučil domácu liečbu. Po niekoľkých dňoch som sa na prvý pohľad zdravý vrátil do práce. Zakrátko mi opäť vystúpili teploty. Scenár spred týždňa sa zopakoval a po niekoľkých základných vyšetreniach som opäť skončil v domácej liečbe. Teploty sa stupňovali a keďže som sa už nedokázal ani postaviť z postele, manželka sa rozhodla zavolať pohotovosť.

Tento raz som skončil v nemocnici na infekčnom oddelení, kde som absolvoval vyšetrenie lumbálnej punkcie. Diagnóza znela jasne: „kliešťová encefalitída“. Nasledovala niekoľkotýždňová hospitalizácia. Nakoľko správna diagnóza nechala na seba dlho čakať, ochorenie sa rozvinulo a jeho priebeh bol vážny. Bojoval som s nadmernou únavou, vysokými horúčkami a niekedy som bol taký vysilený, že som ani nedokázal vstať z postele.

Liečba, ktorú som dostával začala našťastie zaberať a ťažkosti ustupovali. Domáce liečenie trvalo približne ďalší mesiac i keď bolesti hlavy ešte dlho pretrvávali. Trvalo ďalší rok, kým som nadobudol celkovú fyzickú a psychickú kondíciu.

Po čase som si uvedomil, že sa neviem rozpamätať na niektoré chvíle strávené so svojimi blízkymi. Moje spomienky sú hmlisté, v niektorých momentoch úplne chýbajú. A to je niečo, čo mi už nikto a nič nevráti. Nie je to priveľká daň za uhryznutie takým malým škodcom, ako je kliešť?

Miroslav, 62 rokov

 

Úhrada očkovania poisťovňami

Úhrada očkovacích látok proti kliešťovej encefalitíde poisťovňami v roku 2012

názov poisťovne / názov vakcíny

FSME-IMMUN 0,5 ml pre dospelých

Encepur Adults 0,5 ml

FSME-IMMUN 0,25 ml pre deti

Encepur Children 0,25 ml

Všeobecná zdravotná poisťovňa

neuhrádza nič

neuhrádza nič

Dôvera

(vrátane zlúčenej poisťovne Apollo)

hradí kompletne 3.dávku

hradí kompletne 3.dávku

Union

Ak sa jedná o očkovanie dieťaťa do 16 rokov, obaja rodičia (zákonní zástupcovia) poistenca majú platný poistný vzťah v Union zdravotnej poisťovni, a.s. v čase poskytnutia zdravotnej starostlivosti

hradí 50 % z každej dávky

hradí 50 % z každej dávky

Zdravotné poisťovne plne uhradia poistencovi cenu/časť ceny dávky vakcíny po predložení originálov pokladničných blokov potvrdzujúcich nákup všetkých troch vakcín vo verejnej lekárni nachádzajúcej sa na území SR.

Potvrdenie o zaplatení je možné predložiť v ktorejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne, príp. ich doručiť poštou na ktorúkoľvek pobočku zdravotnej poisťovne.

viac informácií hľadajte na www.kliest.sk