dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022
Spokojná mama – šťastné dieťa (aktualizácia)
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Po náročných mesiacoch tehotenstva je to tu! Doma je nový človiečik, vypĺňajúci väčšiu časť denného programu. Akokoľvek radostné bolo jeho očakávanie a euforické prvé spoločné dni, postupne sa dostavuje realita všedného dňa. Len čo odznejú fyzické prejavy spôsobené pôrodom, zabrať dostáva psychika. Dni sa podobajú ako vajce vajcu, domácnosť vyzerá ako po výbuchu a umyť si zuby skôr ako o jedenástej sa stáva priam hrdinským výkonom. Psychológ,  Prof. Kollárik z Paneurópskej vysokej školy tvrdí, že sú tieto pocity ženy na materskej dovolenke úplne prirodzené a pravdepodobne sa skôr alebo neskôr vyskytnú u väčšiny matiek. 

Odporúča aktívne hľadať zdroje spokojnosti a formovať pozitívne postoje k svojmu súčasnému spôsobu života. Pomôcť môže napríklad zapojiť sa do činnosti niektorého z materských centierv okolí bydliska. Dieťa má možnosť zahrať sa s inými deťmi a mama má možnosť zoznámiť sa s kamarátkami plávajúcimi na rovnakej „lodi“. Niektoré takto vzniknuté „kočíkové“ kamarátstva pretrvajú po celý život.

Väčší problém s trávením dní na materskej dovolenke môžu mať tie z nás, ktoré boli pred nástupom na ňu pracovne veľmi vyťažené. Čím väčšiu zmenu musí žena podstúpiť, tým náročnejšia je jej akceptácia.  Psychológ v takomto prípade odporúča naďalej na sebe pracovať a hľadať spôsoby vlastnej motivácie. Za jeden z najúčinnejších spôsobov ako dosiahnuť psychickú a fyzickú rovnováhu matky považuje Prof. Kollárik fyzickú  aktivitu – pohyb.

Či už je materská dovolenka príjemnou zmenou po rokoch pracovnej aktivity, alebo „nevyhnutné zlo“ spojené s  túžbou  čo najlepšie vychovať svojho potomka, je tu niečo, čo prospeje každej mame aj  dieťatku.

Skupinové cvičenie na čerstvom vzduchu MamaFit je určené mamám a deťom do 3 rokov. Jeho súčasťou je kočík, ktorý sa stáva cvičebnou pomôckou. Jeho cieľom je opätovné nadobudnutie pôvodnej, prípadne lepšej kondície a sprievodným javom je úprava telesnej hmotnosti. Všetky cvičenia sú prispôsobené fyzickým možnostiam žien po pôrode.

Keďže cvičenia prebiehajú v doobedňajších hodinách, nemali by narušiť  ani denný program rodiny. No a najkrajšie na ňom je, že ani  na sekundu nemusíte svoj malý pokladík pustiť z očí.

Jana Tavačová