dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022
Čínsky textil prešiel kontrolou bezpečnosti
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenská obchodná inšpekcia uskutočnila v auguste 2011 proaktívnu kontrolnú akciu zameranú na overenie bezpečnosti textilných výrobkov ponúkaných na trhu SR. Cieľom akcie bolo overiť, či textilné výrobky nepredstavujú riziko ohrozenia zdravia z hľadiska použitia zakázaných azofarbív, pretože tie môžu štiepením uvoľňovať karcinogénne aromatické amíny ohrozujúce zdravie človeka.

Na overenie ich bezpečnosti boli odobraté rôzne druhy textilných výrobkov zo 100 % bavlny, 100 % hodvábu alebo zmesi bavlny (80 % bavlna a 20 % PES alebo 95 % bavlna a 5 % elestan) rôznych farieb, hlavne potlače v sýtych odtieňoch, u ktorých sa najviac predpokladá obsah azofarbív. Vzhľadom na doterajšie poznatky boli predmetom odberu výrobky dovážané hlavne z tretích krajín.

Výsledky kontroly
V rámci kontrolnej akcie bolo na overenie obsahu azofarbív odobratých celkom 18 druhov textilných výrobkov :

 • detské /chlapčenské/ pyžamo, tepláková súprava, nohavice, spodky, súprava /tričko+krátke nohavice/
  5 druhov
  farby: tmavo modrá, oranžová, žltá, zelená, bordová, červená
 • dámske šatky, šály, mikina, blúzka, tričká
  9 druhov
  farby: bordová, červená, neonovo zelená, žltá, šedá, modrá,fialová, tyrkysová, sýta zelená, cyklamonová
 • pánske košele, trenírky, nohavice
  4 druhy
  farby: čierna, tmavo modrá, červená, zelená, žltá

11 druhov výrobkov malo pôvod z Číny, 2 druhy z Indie, 1 druh z Bangladeža, 2 druhy z Turecka a u dvoch druhov nebol pôvod uvedený.

Všetky odobraté druhy textilných výrobkov boli odskúšané akreditovanou skúšobňou.

Z výsledkov skúšok vyplynulo, že v skúšaných vzorkách bol dokázaný obsah azofarbív iba u jedného druhu /pánske trenírky/. Analýzou predmetného výrobku bola zistená prítomnosť karcinogenných aromatických amínov v nadlimitnom množstve, ktoré ohrozujú zdravie človeka.

Ostatné overované druhy textilných výrobkov vyhoveli stanoveným požiadavkám a nepredstavujú riziko ohrozenia zdravia pre spotrebiteľa.

Nebezpečný výrobok - Pánske trenírky YOU JOY, 100% bavlna, farba sýtočervená s potlačou

Pôvod: neuvedený

Druh nebezpečnosti
Závažné riziko ohrozenia zdravia

Príčiny nebezpečnosti
Analýzou predmetného výrobku bola zistená prítomnosť karcinogénnych aromatických amínov v nadlimitnom množstve, ktoré ohrozujú zdravie človeka.

Opatrenia na ochranu trhu
Kontrolovanej osobe boli uložené záväzne pokyny, na základe ktorých nebude predávať, ponúkať a distribuovať uvedený druh nebezpečného výrobku. Formou oznamu na prevádzke bude spotrebiteľov informovať o nebezpečnosti výrobku a možnosti jeho vrátenia. Prípad je ďalej v šetrení až k podnikateľskému subjektu, ktorý je zodpovedný za uvedenie predmetných pánskych trenírok na trh SR.

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si tento výrobok zakúpili, aby ho vo vlastnom záujme prestali používať. Spotrebiteľ má právo vrátiť ho späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia