dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2021

Opakované horúčky

Pi, 09/23/2011 - 23:44 — mamatata

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu na problém týkajúci sa mojej dcéry (27 mesiacov), ktorej sa opakovane vracajú horúčky a nevieme zistiť príčinu. Či môže ísť o oslabenú imunitu, či niečo vážnejšie. Problé­­­­­m začal, keď jej zistili zápal močových ciest a ten bol liečený antibiotikami (Zinat).O týždeň sa horúčky a zápal stratil, na základe močového testu. Asi o dva týždne sa vyskytol problém. Naskočila malej horúčka a dostala febrilné kŕče a nakoľko mala hnačky poslali nás na 7 dní na infekčné oddelenie, kde po 4 dňoch neustálych horúčiek zistili prítomnosť campilobakteru a rotavírusov. Podali jej Sumamed a o 2 dni nás prepustili. Asi o mesiac sa opäť vyskytla horúčka, ktorá ale po 3 dňoch ustúpila. Zastupujúca doktorka nezisťovala bližšie príčiny. Po príchode do NR k mojim rodičom sa malej po týždni opäť objavila vysoká horúčka a sme sa opäť ocitli na detskej klinike v nemocnici. Ta­­m jej urobili testy krvné, moču, kde nič nezistili. Asi dva dni mala horúčky, ktoré jej zrážali výživami cez infúziu a Nurofénom či Paralenom. Po 3 dňoch nás pustili, lebo malá bola v poriadku. Záver bol zápal hrtana (neviem presne názov - Pankr..acutas a dyspensia). O 2 dni po príchode z nemocnice začala opäť horúčkovať nad 38,4C a okrem toho sa jej vyhodili afty v ústach, má opuchnuté ďasná v ústach. Doktor v nemocnici mi povedal, že sa to môže tykať tej predošlej infekcie. Ale ja myslím, že si nebol celkom istý. Teraz ubehol už 5. deň od objavenia tých áft a horúčky, aj keď miernejšie pokračujú. Naozaj neviem, čo máme robiť, nikto nám nevie povedať, čo našej malej je a prečo sa jej tak často vracajú horúčky.
Problém nastal aj v tom, že tým, že horúčka a prevoz do nemocnice nastal po príchode k našim rodičom, ktorí sú z iného mesta a naša obvodná je v BA. Všade sme vyšetrení len akútne. Podrobne sa môže malá vyšetriť len u obvodnej, ako nám vysvetlila doktorka z NR. Ale momentálne máme situáciu, kedy sa do BA nemôžeme dostať.
Poraďte nám, prosím, aký postup máme zvoliť, lebo sme už zúfalí...
Ďakujem

 

 

Odpoveď: 

Nebuďte zúfalí, nič strašného sa nedeje. Dieťa by mal manažovať jeden pediater spolu s konziliármi v nemocnici alebo v poliklinike. Horúčka je prejav boja s infekciou, takže Vaše dieťa správne bojuje, treba ale zistiť pôvodcu infekcie – pri baktériách sa to dá, pri vírusoch horšie – a potom nasadiť liečbu. Vzhľadom na to čo píšete by Vaše dieťa potrebovalo vyšetrenie imunologické u detského imunológa.
MUDr. Katarína Šimovičová