dnes má meniny Mikuláš
zajtra Ambróz
6.12. 2021

18-mesačný synček nechce jesť, chce iba materské mlieko

Pi, 09/23/2011 - 22:43 — mamatata

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa spýtať, čo robiť, aby môj 18-mesačný syn začal papať? Stále kojím a je to jeho hlavný zdroj „potravy“. Okrem toho zje iba malinké množstvá z jogurtu, ovocia, kravského mlieka, polievok (iba niektorych, aj to len tu vodovú časť).
Skúšala som už uvariť všeličo, kúpiť všeličo, ale on ani len neokoštuje. Bojím sa o jeho zdravie a vývin. Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď: 

Spravili ste chybu, keď ste ho nenaučili piť z fľaše do 10. – 12. mesiaca, pretože potom je to už stále ťažšie a dieťa si vyžaduje prsník, čo už nie je vôbec nutné pre jeho výživu. Dojčenie do roka stačí, pretože potom to dopadá tak ako u Vás. Musíte ho naučiť piť mlieko z fľaše – najlepšie nejakú formulu: Sunar, Nutrilon, Hami, Beba, Franc lait a pod – je ich na našom trhu dosť. Alebo normálne plnotučné mlieko. Mal by jesť normálne mäso v takej forme, aby ho prehltol – možno ešte mixované, ale aspoň na hrubo, lebo je už dosť veľký, môže papať všetky prílohy, omáčky,  - proste všetko ako dieťa v škôlkárskom veku. Je to pre Vás iste ťažké, keď odmieta, ale v prípade, že to Vy nevydržíte – jeho odpor a plač – odíďte z domu aspoň na víkend a nechajte ho manželovi alebo obetavej babke, aby s ním bojovali. Nič sa mu nestane, ani keď nebude jesť aj 3 dni, treba mu núkať pitie viackrát denne – trebárs aj vodu z vodovodu a vydržať. Je to len otázka nervov a disciplíny.
MUDr. Katarína Šimovičová