dnes má meniny Bartolomej
zajtra Ľudovít
24.8. 2019
Nebezpečný výrobok - hračka na kúpanie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa, najmä deti, výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným.

Ide o nasledovnú hračku:

Hračka na kúpanie – Svetelná veža na stohovanie, Auftr: 8392500


Pôvod: Vyrobené v Číne (uvedené na obale)

Popis:

Súprava hračiek v papierovej škatuli na prednej strane s priehľadnou fóliou. Skladá sa z 5 kusov plastových nádob, ktoré je možné na seba poskladať, loďky, záchranného kolesa a malej figúrky. Na prednej strane obalu je uvedený názov Svetelná veža na stohovanie, na zadnej strane je uvedený názov Hračka na kúpanie, číselné označenie Auftr. 8392500 a označenie CE.

Druh nebezpečnosti:

Riziko zadusenia.Príčiny nebezpečnosti:

Pri skúške nárazom sa uvoľnili malé časti a malá figúrka, ktorá je súčasťou hračky, vyčnieva mimo základne skúšobnej šablóny. Berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie malých detí, ktoré majú dobre známy zvyk vkladať veci do úst, nie je možné vylúčiť riziko zadusenia.Opatrenia na ochranu trhu:

Zákaz predaja do vykonania nápravy bol daný už pri odbere vzorky, vzhľadom na nedostatky v označovaní. Kontrolovanej osobe boli následne uložené záväzné pokyny informovať spotrebiteľa o nebezpečnom výrobku formou oznamu na prevádzke. Prípad je ďalej v šetrení až k podnikateľskému subjektu, ktorý je zodpovedný za uvedenie nebezpečného výrobku na trh SR.Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali dávať deťom na hranie. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia

február 2010