dnes má meniny Vladimír
zajtra Jakub
24.7. 2019
Nebezpečný výrobok - Plyšová hračka - Žaba
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa, najmä deti, výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným.

Ide o nasledovnú hračku:

Plyšová hračka – Žaba, 4921142

Pôvod: MADE IN CHINA (uvedené na visačke)

Popis:

Plyšová hračka zelenej farby znázorňujúca žabu s výraznými očami a ústami červenej farby. Na krku má uviazanú mašľu. Na vrchnej časti hlavy sa nachádza prísavka pripevnená na šnúrke. Na štítku pripevnenom na hračku sa nachádza artiklové číslo 4921142, EAN kód a označenie CE.

Druh nebezpečnosti:

Riziko zadusenia a poškodenia zdravia.Príčiny nebezpečnosti:

Pri skúške ťahom sa z hračky oddelila prísavka, ktorá predstavuje malú časť. Pri bežnom používaní tejto hračky deťmi nie je možné vylúčiť riziko zadusenia. V materiáli, z ktorého je zhotovené oko žaby, bol zistený nadlimitný obsah olova.Opatrenia na ochranu trhu:

Pri šetrení bol daný zákaz predaja a dodávania predmetného druhu plyšovej hračky. Kontrolovanej osobe boli uložené záväzné pokyny informovať svojich odberateľov písomným upozornením na svojich prevádzkach o nebezpečnom výrobku a o možnosti jeho vrátenia. Zároveň bude prostredníctvom verejnoprávnych médií informovať o nebezpečnosti aj spotrebiteľov.Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali dávať deťom na hranie. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia

marec 2010