dnes má meniny Oľga
zajtra Vladimír
23.7. 2019
Nebezpečný výrobok - Pískacia kačka, BABY TOYS
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa, najmä deti, výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným.
Ide o nasledovnú hračku:


Pískacia hračka z PVC – kačka, BABY TOYS

Pôvod: MADE IN CHINA (uvedené na obale)

Popis:

Stláčacia hračka v tvare kačičky, vyrobená z mäkčeného PVC ružovej farby. Farebne má zvýraznený zobák, krídla a oči. Balená je v priehľadnom vrecku ukončenom farebným papierovým uzáverom, na ktorom je názov BABY TOYS. Na hračke ani na jej obale sa nenachádza označenie CE.

Druh nebezpečnosti:

Riziko zadusenia a poškodenia sluchu.Príčiny nebezpečnosti:

Pri skúške ťahom sa z kačičky uvoľnil pískací mechanizmus, ktorý je malou časťou a predstavuje tak nebezpečenstvo zadusenia. Kačička po stlačení vydáva zvuk a nameraná hladina hluku bola vyššia ako je stanovená maximálna hodnota pre stláčacie hračky. Nie je preto možné vylúčiť riziko poškodenia sluchu dieťaťa.Opatrenia na ochranu trhu:

Na predmetné nebezpečné hračky bol daný zákaz ich predaja už pri odbere vzorky z dôvodu nedostatkov v označovaní. Pri ďalšom šetrení prijal dovozca dobrovoľné opatrenie, na základe ktorého zabezpečí informovanie spotrebiteľskej verejnosti o nebezpečnom výrobku prostredníctvom verejnoprávnych médií. Zároveň bude o nebezpečnosti uvedenej pískacej hračky a o možnosti jej vrátenia informovať aj svojich odberateľov formou oznamu na sklade.Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali dávať deťom na hranie. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena výrobku.Slovenská obchodná inšpekcia

marec 2010