dnes má meniny Miloš
zajtra Timotej
23.1. 2021
Onkologické ochorenia u mužov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

RAKOVINA PROSTATY
Kto je rizikový?
Väčšina prípadov rakoviny prostaty sa vyskytuje u mužov vo veku nad 50 rokov, a viac než 75 % týchto prípadov je vo veku nad 65 rokov.

U tých, ktorí majú alebo mali aspoň jedného z blízkych príbuzných postihnutých touto chorobou, je riziko vyššie a vyššie riziko je aj u tých mužov, ktorých strava obsahuje veľké množstvo živočíšnych tukov.

Najlepšia ochrana: Včasné zistenie
Rakovina prostaty sa dá zistiť vo včasnom štádiu vyšetrením krvi s použitím tzv. testu PSA (špecifický prostatický antigén) a vyšetrením prstom cez konečník. Prvé vyšetrenie PSA sa má urobiť po 40. roku života; ďalšie vyšetrenia podľa výsledku hladiny zistenej pri prvom vyšetrení. Intervaly vyšetrení závisia od rizikových faktorov vzniku rakoviny (napr. familiárny výskyt). Skúsený odborník vám povie, aký majú tieto vyšetrenia význam, aké sú ich výhody a obmedzenia.

RAKOVINA PĽÚC
Kto je rizikový?
U ľudí, ktorí fajčia je vysoké riziko, že ochorejú na rakovinu pľúc, ako aj na iné vážne choroby – srdcovo-cievne choroby, porážka, emfyzém. Fajčenie má na svedomí až 80 % výskytu rakoviny pľúc. Riziko u fajčiara sa zvyšuje dĺžkou rokov fajčenia, množstvom cigariet, účinkom radónu a azbestu.

Najlepšia ochrana: Prevencia
Rakovina pľúc je jednou z chorôb, ktorej sa dá predísť, pretože je jednoznačne dokázané, že je vo veľkom percente spôsobená fajčením. Ak ste fajčiar, poraďte sa na odborných miestach, ako prestať. Ak fajčia vaši najbližší príbuzní a priatelia, skúste sa dohovoriť, že začnete proti tomuto nebezpečnému zlozvyku spoločne bojovať, stojí to za to.

RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA
Kto je rizikový?
Väčšina prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) sa vyskytuje u ľudí vo veku nad 50 rokov. Tí, čo majú alebo mali v rodine výskyt tejto choroby alebo tí, ktorým boli zistené polypy alebo chronické zápalové procesy, majú riziko vzniku rakoviny tejto lokalizácie vyššie. Rizikovými faktormi je aj strava obsahujúca veľa tukov, najmä živočíšnych, obezita, fajčenie, malý výdaj energie, málo pohybu.

Najlepšia ochrana: Prevencia a včasné zistenie
Rakovina hrubého čreva sa začína obvykle polypom. Vyšetrenie, ktoré takýto polyp zistí a súčasne ho aj odstráni pred tým, než by sa postupom času zmenil na rakovinu, môže zachrániť život. Vo veku nad 50 rokov sa odporúča vyšetrenie na skryté krvácanie – tzv. test na okultné krvácanie – hemokult. Je to veľmi jednoduché a prístupné vyšetrenie malej vzorky stolice. V ňom sa môžu zistiť stopy skrytého, oku neviditeľného krvácania a jeho príčinu treba potom hľadať. V prípade pozitívneho testu sa vyšetrenie doplní kolonoskópiou – vyšetrením celého úseku hrubého čreva pomocou tenkej sondy opatrenej svetelnou optikou.

Medzi vyšetrovacie metódy včasného zistenia patrí:
– vyšetrenie na okultné krvácanie,
– flexibilná sigmoidoskopia (vyšetrenie dolného úseku hrubého čreva),
– röntgenové vyšetrenie pomocou bárya a dvojitého kontrastu,
– kolonoskópia.

Odborný lekár, ktorý zisťuje príčinu pozitívneho testu na skryté krvácanie vám poradí, čo treba urobiť. Ak ste v rizikovej skupine, vyšetrenie neodkladajte.

Chrániť sa treba prevenciou – jesť veľa ovocia a zeleniny, jesť stravu obsahujúcu málo tuku a červeného mäsa, vyhýbať sa obezite, mať veľa pohybu.

RAKOVINA KOŽE
Kto je rizikový?
Ľudia so svetlou kožou, svetlými alebo ryšavými vlasmi sú viac náchylní na vznik rakoviny kože ako ľudia s tmavšou kožou. Avšak u každého, kto trávi veľa času na slnku, môže rakovina kože vzniknúť. Ľudia, ktorí majú alebo mali blízkeho príbuzného s melanómom kože majú vyššie riziko a tak isto aj tí, ktorí do veku 18 rokov utrpeli viaceré popálenia kože od slnka.

Najlepšia ochrana: Prevencia a včasné zistenie
Prevenciou je nevystavovať sa dlho slnečným lúčom, najmä okolo obeda. Treba nosiť pokrývku hlavy, dlhé rukávy a slnečné okuliare a používať emulzie s vysokým ochranným faktorom. Ak máte deti, buďte u nich zvlášť opatrní, aby si nepopálili kožu od slnka. Vyšetrujte kožu svojho tela pravidelne sami a keď ste u lekára požiadajte ho, aby vám kožu vyšetril.

VŠEOBECNÉ RADY
Včasné zistenie – ak je choroba v začiatku, je šanca na jej liečenie s dobrým výsledkom. Je dobré informovať sa o niektorých uvedených druhoch rakoviny, ako sa im dá predísť a ako ich včas zistiť a zachrániť si tak život. Tieto informácie vám poskytujú brožúry, ktoré vydáva Liga proti rakovine SR.

foto / v spolupráci s Ligou proti rakovine SR