dnes má meniny Dalibor
zajtra Vincent
20.1. 2021
Dovolenka a peniaze - na čo nezabudnúť?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dovolenkové obdobie sa začalo a s ním aj plánovanie našich letných ciest za oddychom. Popri riešení množstva detailov netreba zabúdať ani na otázky, týkajúce sa peňazí. Koľko peňazí v hotovosti si vziať so sebou? Dá sa mojou platobnou kartou platiť v krajine, do ktorej sa chystám? A čo ak mi nebude fungovať, alebo ju stratím?... Na tieto a podobné praktické otázky vám prinášame odpovede na nasledujúcich stranách.

Ako je najvýhodnejšie zamieňať si peniaze? Koľko hotovosti si vziať?
Na dovolenku odchádzajte s hotovostnou rezervou v cudzej mene pre prípad straty či krádeže vašej karty alebo pre prípad, že sa nebude dať platiť kartou. Nezamieňajte si príliš veľký objem hotovosti. Vo väčšine obchodov v zahraničí môžete platiť bezhotovostne rovnako ako na Slovensku. Najbezpečnejšie je zamieňať peniaze v banke.

Je jedno, akú platobnú kartu si zoberiem na dovolenku, alebo aké obmedzenia platia v jednotlivých krajinách?
Väčšina platobných kariet, vydávaných na Slovensku, je medzinárodných. Využívať ich je možné všade, kde je označenie obchodu alebo bankomatu zhodné s logom kartovej spoločnosti, uvedenej na karte. Platobné karty poskytnú aj na dovolenke v zahraničí okamžitý prístup k hotovosti v bankomatoch a umožnia platiť aj priamo v obchodoch. Pri platbe kartou sa cudzia mena prepočíta devízovým kurzom, ktorý je výhodnejší ako valutový kurz pri výmene peňazí v zmenárni.

Vo všeobecnosti platí, že v rámci Európy je viac rozšírená karta spoločnosti MasterCard, mimo Európy karta spoločnosti VISA. Najlepšie je mať so sebou karty rôznych kartových spoločností, napr. ak by sa stalo, že niektorý obchodník neakceptuje jednu z nich, prípadne ak dôjde k nejakému technickému problému.

Pred odchodom na dovolenku si môžete zistiť, kde sa nachádzajú bankomaty, z ktorých môžete vyberať peniaze so svojou kartou: www.visa.com (karty VISA) a www.mastercard.com (karty Maestro a MasterCard).

Ako zistím, či mám ku svojej platobnej karte aj cestovné poistenie?
Väčšina platobných kariet štandardne nemá v poplatku zahrnuté cestovné poistenie. To, aké služby zahŕňa poplatok za vašu kartu, si najjednoduchšie preveríte priamo v banke, ktorá vám kartu vydala. Klientsky poradca banky vás informuje aj o možnostiach pripoistenia ku karte. Týmto spôsobom je možné poistiť celú rodinu. Výhodou cestovného poistenia zriadeného k platobnej karte je, že si ho nemusíte zaobstarať pred každým vycestovaním – platí vám na dlhšie obdobie, počas ktorého môžete bezstarostne cestovať.

Vyplatí sa mi vyberať kartou peniaze z bankomatu v zahraničí?
Keďže poplatky za výber z bankomatu v zahraničí môžu byť pomerne vysoké (min. 160 Sk), zistite si vopred, či vaša banka poskytuje nejaké zvýhodnenia. Banky, ktoré sú súčasťou medzinárodnej finančnej skupiny, zväčša zvýhodňujú klientov pri výberoch z bankomatov v rámci skupiny.

Napríklad klienti Slovenskej sporiteľne s akoukoľvek debetnou platobnou kartou zaplatia za výbery hotovosti z bankomatov skupiny ERSTE Bank v Maďarsku, Chorvátsku, Českej republike, Rakúsku, Srbsku, Rumunsku a na Ukrajine rovnaký poplatok ako na Slovensku, t. j. 4 Sk. (Vysokoškoláci a mladí ľudia do 26 rokov, ktorí využívajú účet SPOROžíro Vysokoškolák alebo SPOROžíro Euro 26 a klienti s balíkom produktov a služieb Exclusive môžu v týchto bankomatoch vyberať hotovosť zadarmo. Bezplatný prístup k hotovosti majú v týchto krajinách aj deti, ktoré využívajú platobnú kartu iXtra.)

Pokiaľ nie je k dispozícii bankomat a potrebujete súrne hotovosť, môžete využiť aj službu „cash advance“ – výber  hotovosti na platobnú kartu v pobočkách bánk a zmenárňach. Okrem platobnej karty musíte predložiť doklad totožnosti. V Slovenskej sporiteľni je poplatok za túto službu v zahraničí pri debetných kartách vo výške 3 % z transakcie (min. 260 Sk, max. 2 000 Sk), pri kreditných kartách vo výške 2 % z transakcie (min. 200 Sk). Platobné karty sa na výber hotovosti dajú využiť všade tam, kde je označenie loga VISA a MasteCard (za predpokladu, že daná banka alebo zmenáreň túto službu poskytuje).

Je výhodnejšie mať v zahraničí embosovanú kartu (s reliéfne vystúpeným písmom) alebo stačí elektronická (bez reliéfne vystúpeného písma)?
Embosované karty majú širšiu akceptovanosť a použitie, keďže je možné nimi platiť aj u obchodníkov, ktorí nemajú online platobné terminály. To je výhodou najmä v niektorých exotickejších krajinách mimo Európy. Zároveň sa však dajú jednoduchšie zneužiť, nakoľko pri platení u obchodníkov nie je potrebné transakciu potvrdzovať zadaním PIN čísla, ale iba uviesť podpis na potvrdenke z  imprintera. Preto pri nich treba obzvlášť dbať na pravidlá bezpečného zaobchádzania.

Čo robiť, ak v zahraničí prídem o všetky peniaze aj platobné karty? Ako sa dostať k náhradnej hotovosti či karte?
Stratu alebo odcudzenie karty treba okamžite nahlásiť banke, ktorá ju vydala. Preto by ste si mali so sebou zobrať číslo na nepretržitú telefónnu linku banky (napr. uložiť si ho do mobilu). Pri embosovaných kartách banka odporúča stratu nahlásiť aj na polícii v mieste odcudzenia.
Niektoré karty (napríklad kreditné karty Slovenskej sporiteľne) majú v cene poplatku zahrnuté poistenie zneužitia karty pri jej strate alebo odcudzení, ktorá sa vzťahuje na neoprávnené transakcie uskutočnené počas 24 hodín pred nahlásením blokácie karty.

Pri strate alebo krádeži platobnej karty v zahraničí môžete požiadať o vydanie núdzovej platobnej karty alebo o výplatu núdzovej hotovosti. Takúto službu ponúka Slovenská sporiteľňa pre kreditné karty typu VISA GOLD). Za vydanie núdzovej karty alebo vyplatenie núdzovej hotovosti si banky účtujú poplatky.

Dá sa v zahraničí využívať služba Cash back (výber hotovosti na platobnú kartu pri pokladni v obchode)?
Cash back je na Slovensku nová služba, prostredníctvom ktorej môžu klienti Slovenskej sporiteľne vo vybraných obchodoch získať hotovosť priamo pri platení kartou VISA alebo MasterCard (okrem kariet Maestro vydaných do konca januára 2007). Momentálne poskytuje Slovenská sporiteľňa túto službu len pre držiteľov svojich kariet u vybraných obchodníkov v SR.

Zdroj: Slovenská sporiteľňa