dnes má meniny Júlia Júliana
zajtra Želmíra
22.5. 2022
Výber vhodnej hračky podľa veku dieťaťa
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Doporučenie pre jednotlivé vekové kategórie berie do úvahy rysy hračiek a informácie o vývoji dieťaťa, o jeho záujmoch a schopnostiach. Napríklad, hračky pre batoľatá vo veku okolo troch mesiacov vychádzajú z poznania, že deti už vedia uchopiť predmety, držia ich a dávajú do pusinky, takže hryzátka a hrkálky sú najvhodnejšie.

Tiež v tomto veku rady búchajú do vecí a kopú nožičkami, takže sú pre nich zaujímavé a bavia ich hračky, ktoré podporujú tieto pohyby.

Keď majú šesť mesiacov, začínajú sedieť a už vedia vyťahovať a vracať veci do škatuliek, dokonca začínajú liezť. Sú teda pre ne vhodné hračky, ktoré im v tom pomáhajú.

Okolo deviateho mesiaca sa deti pokúšajú vstávať a robia prvé krôčiky, takže potrebujú hračky, ktoré im pomôžu udržať rovnováhu.

Tým, že dieťaťu ponúknete hračku určenú pre jeho vek, splníte prvoradú požiadavku na jeho bezpečnú hru. Napríklad hračky obsahujúce malé súčiastky by sa nemali dostať do rúk detí do veku troch rokov. Hazardom je dávať deťom hračky rozbité, alebo s ostrými hranami. Uistite sa, že hračky vyrába osvedčená spoločnosť na výrobu hračiek, ktorá sa riadi požadovanými bezpečnostnými smernicami.

Pri pozorovaní dieťaťa pri hre a pri rôznych iných príležitostiach si môžu rodičia a darcovia darčekov urobiť zoznam záujmov dieťaťa a zoznam jeho schopností. Zoznamy pomôžu pri výbere hračiek, ktoré sa pre dieťa najviac hodia. Keď má dieťa okolo troch rokov, už samotné začína rodičom hovoriť, čo by chcelo. Výber hračiek, ktoré sú bezpečné, odpovedajúce veku dieťaťa, ktoré sú zábavné a zaujímavé, podporí detskú fantáziu, kreativitu a talent.

Dr. Kahleen Alfano
vedúca Sekcie výskumu a rozvoja dieťaťa spoločnosti Fisher-Price Inc.

FOTO © Pavol Matuška