dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Keď sa dojčenie nedarí
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Niektorým mamičkám sa dojčiť nedarí. Či už preto, že počiatočné problémy pri dojčení boli príliš veľké a mamička nedostala vhodné doporučenie, alebo preto, že mamička jednoducho dojčiť nechce. Nevôľa k dojčeniu (či už vedomá, alebo skrytá) sa môže prejaviť ako „záhadná zástava“ laktácie, odmietanie prsa dieťaťom, psychické vyčerpanie matky… Vždy, keď sa nám vkráda do mysle alebo do úst odsúdenie voči nedojčiacej matke, je potrebné uvedomiť si, že dojčenie je právom, nie povinnosťou matky.

V dnešnej dobe sa dojčenie propaguje tak veľmi, že sa nedojčiaca mamička cíti veľmi stiesnene, keď kŕmi svoje dieťatko z fľašky. V tomto prípade je však na mieste prijať rozhodnutie mamičky a pomôcť jej vybrať vhodný prípravok umelej mliečnej výživy. Niektoré mamičky sa rozhodnú nedojčiť. Nikto z nás nemá právo hodnotiť, či sú dôvody pre toto rozhodnutie dosť vážne a silné. 

Pokiaľ však dieťatko dojčiť chce, ale má pocit, že sa jej to nedarí, alebo ju trápi neistota, či je dieťa dostatočne nasýtené, najprv je potrebné skontrolovať techniku dojčenia (najlepšie je kontaktovať laktačné poradkyne, kontakty nájdete tu) a potom si uvedomiť nasledujúce skutočnosti: 

- dojčené deti priberajú pomalšie, bývajú drobnejšie (nemusí to však byť pravidlom). Prospievanie každého dieťaťa je nutné hodnotiť individuálne.

- prospievanie dieťaťa sa nedá hodnotiť len podľa váhových prírastkov, vždy sledujeme pomer hmotnosti a telesnej dĺžky. Veľmi často sa stáva, že sa v poradni „nenaváži“ prírastok hmotnosti, ale dieťatko významne vyrastie do dĺžky. Graf, ktorý ho pomôže takto zhodnotiť, je v jeho zdravotnom a očkovacom preukaze. Je užitočné pracovať s ním a vždy v poradni požiadať i o premeranie, nie len o prevážanie dieťaťa.

- každé dieťa sa vyvíja inak, a pokiaľ je spokojné, usmievavé, primerane spí, pije a vylučuje, nie je potrebné sa o jeho vývoj obávať. Nie je vhodné zrovnávať jedno dieťa s ostatnými, alebo priemernými hodnotami.

- dojčené deti pijú častejšie a väčšinou aj v nepravidelných intervaloch. Dieťa, ktoré pije „predpisovo“ po troch hodinách, je skôr výnimkou.

- v niektorých obdobiach, keď deti rastú „skokom“ a rastú viac do dĺžky než na váhe, sa zvyšuje potreba mlieka. Deti sa často začínajú znovu budiť v noci, prípadne vyžadujú veľmi časté dojčenie aj cez deň (aj po hodine), a úplne opúšťajú viac-menej pravidelný režim, ktorý si už zaviedli. Tieto rastové skoky sú zákonité, objavujú sa pravidelne 7. – 10. deň po narodení, potom v 3. a 6. týždni a v 3. a 6. mesiaci.

- je úplne normálne, že denný prírastok sa s vekom dojčaťa znižuje (našťastie, inak by naše dieťatka skoro dosiahli obrie rozmery!). Približne dieťa priberá do 2 mesiacov 18 – 20 g denne, v 2. – 4. mesiacoch 10 – 15 g denne a v 4. – 6. mesiaci len 5 – 8 g denne. Hodnoty sa počítajú ako priemer za 1 týždeň, nie každodenným vážením.

- nepodliehajte tlaku okolia (príbuzných, kamarátky, niektorých detských lekárov) a všeobecne tradovaným poverám o „riedkom mlieku“, o škodlivosti dojčenia pre matku či dieťa počas choroby, tehotenstva, pri dojčení dlhšom než 6 mesiacov apod. 

Je len veľmi málo dôvodov pre prerušenie dojčenia. Bežná infekčná choroba matky, ďalšie tehotenstvo alebo krátkodobý pokles prírastku váhy dieťaťa týmto dôvodom nie sú.

Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková

ukážka z knihy: Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková:
Zdravá výživa malých dětí
, Portál 2005
s povolením vydavateľstva

FOTO © Edit Belancová