dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Ako sme učili dvojčatá plávať
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

O svoje skúsenosti s plávaním dvojčatiek sa s nami podelila mamička z Klubu dvojčat v Přerově.

Po skúsenostiach s plávaním nášho syna (10 rokov) sme začínali s plávaním našich dievčatiek – dvojčat v 6. týždni veku (niekto začína už v 3. týždni) doma každý večer vo vani, napustenej do 1/3 vodou asi 36 – 37°C teplou.


Pobyt vo vode začíname tým, že dieťa uchopíme jednou rukou pod hlavičkou tak, aby celá hlavička ležala na otvorenej dlani a roztiahnuté prsty smerovali k zátylku – nutné pre stabilitu, prípadne k zabráneniu pretočenia dieťaťa na bruško. Druhú ruku dáme pod zadoček dieťaťa. Potom dieťatko opatrne položíme do vody.

Dôležité je, aby ruka pod hlavičkou bola vždy tak hlboko pod vodou, aby dieťa ležalo na hladine vo vodorovnej polohe. Nesmieme hlavičku zdvíhať do predklonu! Nevadí, že si dieťatko namočí ušká – po kúpaní ich riadne osušíme vatou.

Pri ponáraní sledujeme reakcie dieťaťa, hovoríme naň. Najprv dieťa pohojdáme na hladine. Keď je pokojné, pomaly ruku pod zadočkom ponárame, až dieťa zostane len na ruke, ktorá nadľahčuje hlavičku. Dieťa necháme vo vode vždy len tak dlho, než začne byť nepokojné alebo začína plakať.

Naše dievčatá sme kúpali spolu s manželom. Boli najspokojnejšie, keď ležali vedľa seba a vzájomne sa dotýkali. Prvýkrát vydržala jedna vo vode asi 3 minúty, druhá len niečo cez minútu. Postupne sa čas predlžoval. Dievčatá behom niekoľkých dní kopali nožičkami, pohybovali rukami okolo seba. Nakoniec nám vydržali vo vode aj pol hodiny (pokiaľ vydržali naše ruky). Po hladine vody sme ich „vozili“ (ľahkým ťahom za hlavičku a pliecka), rukou sme im striekali vodu na bruško, vzájomne sme si ich „požičiavali“, takže „jazdili“ dokola po vani a pod. Obe boli spokojné a smiali sa. Keď začali byť k neudržaniu a chceli sa otáčať na bruško, vypustili sme vodu tak, aby ležali na dne a okolo sme dali hračky, ktoré chytali. Od pol roka sme aspoň raz za týždeň, ale najneskôr za 14 dní  chodili do bazénu.

Dnes majú dievčatá 20 mesiacov (od 10. mesiaca chodia), vo vode sa im ľúbi, nevadí im teplá ani studená voda. Môžeme ich pokojne potápať. Pri držaní za pás na brušku plávajú čosi medzi kraulom a prsiami (svoj štýl), na chrbte (stále s rukou pod hlavou) dnes pripájajú i kopanie nožičiek.

Z bazénu chodíme s plačom, pretože nechcú ísť domov. Bazén kombinujeme s parou, raz za týždeň chodíme do sauny (od 16. mesiacov).

Keď boli náhodou choré a potrebovali sme znížiť teplotu, išli do vane s radosťou v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Od začiatku saunovania mali len 1x nádchu.

Věra Bujnochová
(v spolupráci s Klubom dvojcat a vicecat, Praha)

foto: Monika Canová