dnes má meniny Timotej
zajtra Gejza
24.1. 2022
Stop pomoci v Somálsku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

UNICEF pozastavil aktivity v somálskom regióne, zasiahnutom vlnou tsunami.
Príčinou sú rapídne zhoršené vzťahy so štátnymi predstaviteľmi. Proti niektorým pracovníkom UNICEF v Somálsku, pôsobiacim v Bossase sa v minulosti vyskytli smrteľné vyhrážky, čo si vyžiadalo ich premiestnenie do Nairobi. Nové vyhrážky, veľmi presné čo do miesta a času, sa objavili znovu začiatkom mája.

Po písomných a verbálnych ubezpečeniach puntlandského prezidenta Mohamuda Muse Hirsi "Addeho", že bude garantovaná bezpečnosť, sa mala situácia normalizovať. Neskôr však prezident nielen že nedodržal predchádzajúce ubezpečenia, ale naznačil, že určitý pracovník nie je viac v Puntlande vítaný. Podľa Jespera Morcha, zástujpcu UNICEF v Somálsku, nemá UNICEF  iné východisko, ako ukončiť svoje aktivity v Puntlande, nakoľko neexistuje garancia bezpečnosti zo strany štátu.

Puntland, polo-autonómny štát v Somálsku, má svojho vlastného prezidenta, ale na rozdiel od severovýchodného Somálska, ktoré deklarovalo svoju suverenitu, Puntland sľúbil ostať integrovanou časťou Somálska. Ako kdekoľvek v Somálsku, kde je UNICEF prítomný, aj jeho práca v Puntlande je zameraná na zdravie, výživu, vodu a sanitáciu, vzdelávanie, vývin mládeže, HIV/AIDS, ochranu detí a komunikáciu pre rozvoj.

Medzi prerušenými projektami sú rozvojové aktivity v oblastiach zasiahnutých vlnou tsunami pozdĺž svereovýchodného somálskeho pobrežia. Hafun, mesto v Puntlande, bolo postihnuté najviac. "Našťastie už sme teraz vo fáze rozvoja, v ktorej UNICEF zabezpečuje podporu pre projekty vzdelávania, zdravia a vody a sanitácie v Hafune a priľahlých oblastiach. Žiaľ, tieto projekty budú ovplyvnené. 

"Hoci UNICEF prerušil svoju činnosť, neprerušil diskusiu. UNICEF sa teší na deň, keď spolupráca bude môcť byť obnovená, ale musí trvať na tom, aby tu bolo obnovené prostredie bezpečnosti, rešpektu a transparencie," povedal J. Morch.

vyhlásenie k 31. máju 2005