dnes má meniny Rudolf
zajtra Valér
17.4. 2021
„Meno“ na celý život vášho vnúčaťa
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Pamätáte sa – ako ste volali svoju starú mamu? Svojho starého otca? Všetkých štyroch starých rodičov? Tak, ako ste ich volali malí, sediaci v ich lone, hrajúci sa s tými najrozličnejšími hračkami, ktoré ste našli len a len v ich okolí, počúvajúci ich neutíchajúce pútavé rozprávanie – tak si na nich spomínate aj dnes, po toľkých rokoch! Jedno slovíčko a v spomienkach sa toľko za ním skrýva!

Kto dieťatku povie, ukáže, ako volať svoju starú mamu, svojho starého otca? Kde a kedy vlastne vznikne to prvé oslovenie? Skúsite si spomenúť, ako to bolo s Vaším dieťaťom?  

Kto a kedy mu vložil do úst oslovenie pre svoju starú mamu, starého otca, pre druhú starú mamu, druhého starého otca? Menilo sa, alebo platí toto oslovenie rovnaké, nezmenené  dodnes? Nie všetko si už pamätá a možno ani dnes pri Vašom troj – štvorročnom vnúčati neviete povedať, ako to bolo...

Ten kto a to kedy možno ani nie sú tak dôležité, dôležité však je dohodnúť sa na veselom stretnutí – možno práve vtedy, keď sa všetci tešíte na príchod vnúčaťa, dopredu s deťmi, so svatovcami, ako Vám všetkým bude vnúča hovoriť. A – chcete, aby Vám vnúča tykalo alebo vykalo? Názory by ste si mali všetci zjednotiť, aby vnúča nemuselo byť neskôr rodičom či starým rodičom opravované, ...

Dôležité dohodnúť sa je aj preto, aby hlavne tykanie, či vykanie nebolo rozdielne pre vnúčatá od jedného či druhého, tretieho Vášho dieťaťa.

Je pravdou, že oslovenie sa niekedy mení aj rokmi, okolnosťami, ale ... čo keď Vám raz bude ľúto, že Vás vnúča nikdy neoslovilo práve tak, ako ste si Vy vysnívali?

Zatvorte oči a predstavte si, aké by to vysnené oslovenie mohlo byť:
stará mama                                                     starý otec
starká                                                              starký
starenka                                                          starček
babka                                                               dedo
babička                                                            dedko
babenka                                                           deduško
babi                                                                  deduš
alebo aj menom babka Anka, ...                     alebo aj menom dedo Jozef, ...

starí rodičia
starkí
starčekovci