dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Perineálna masáž (masáž hrádze)
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Predpôrodná príprava a cvičenie
Čím lepšie pripravíte vaše perineálne tkanivo na rozpínanie počas pôrodu, tým menej sa bude trhať a lepšie hojiť. Tak ako tréning svalov ich pripravuje na čo najlepšie atletické výkony, tak aj tréning tkaniva okolo vaginálneho otvoru pomocou masáže pripravuje perineum na jeho výkon.

Pôrodné asistentky uvádzajú, že ženy, ktoré praktizovali perineálnu masáž denne posledných 6 týždňov tehotnosti, zažili menej pálivých pocitov počas prerezávania sa hlavičky. U žien s lepšie vytrénovaným perineom sa menej vyskytujú trhliny a je menší dôvod na epiziotómiu.

Jednou z ďalších výhod perineálnej masáže je precítenie napínania v tejto oblasti, takže žena sa môže už pred samotným pôrodom naučiť ľahšie uvoľňovať napínajúce sa svaly, keď pocíti pálenie.

Vyskúšajte túto techniku:
1. Dôkladne si umyte ruky a ostrihajte si nechty na palcoch. Usaďte sa v pohodlnom teplom prostredí, mierne roztiahnite nohy v polosede. Aby ste sa lepšie oboznámili so svojou perineálnou oblasťou, môžete použiť pri prvých pár masážach zrkadlo. Použite masážny olej resp. čistý rastlinný olej (napr. olivový olej môžete zakúpiť za pár korún v lekárni - pozn. prekladateľa) alebo lubrikant na vodnej báze (nie na báze ropy), ktorým natriete vaše prsty, palce a perineum.

2. Vložte vaše palce do vašej vagíny tak hlboko ako sa dá a roztiahnite nohy. Stlačte perineálnu oblasť dole smerom ku konečníku a do strán. Jemne pokračujte v rozpínaní otvoru, až pokiaľ nepocítite slabé pálenie alebo svrbenie (ak ste niekedy cvičili strečing, tak ten pocit veľkého napätia v svale poznáte - pozn. prekladateľa)

3. Udržte toto roztiahnutie, až kým pálenie alebo svrbenie neopadne a pritom jemne masírujte vagínu dozadu a dopredu.

4. Počas masírovania zatlačte vaše palce do stien vaginálneho kanála a jemne ťahajte tkanivo dopredu, akoby prechádzala hlavička dieťatka počas pôrodu.

5. Nakoniec masírujte tkanivo medzi palcom a ukazovákom tam a späť asi minútu.

Pozor! Použitie príliš veľkej sily by môhlo spôsobiť pomliaždeniny alebo opuchliny v tomto jemnom tkanive. Počas masáže sa vyhnite tlaku na močový otvor, pretože by to môhlo spôsobiť poranenie alebo infekciu.

Keď si osvojíte túto techniku, pridajte k sérii Kegelove cviky, aby ste získali cit pre vaše vaginálne svaly. Praktizujte tento rituál denne počnúc 34. týždňom tehotnosti.

Mnoho pôrodníkov a pôrodných asistentiek sa domnieva, že pokiaľ je pri pôrode perineum podopierané, tlačenie je správne načasované a detskej hlávke a plieckam sa uľahčuje postup, perineálna masáž nie je potrebná. Prediskutujte prínos perineálnej masáže so svojím lekárom.

FOTO © Vlado Nagy

úryvok z knihy „The Birth Book" autorov Williama a Marthy Sears preložila Martina Čelestiaková oz maternita