dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022
Novorodenecké plávanie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

– do 28 dní po narodení
Novorodenec pôrodom získava aj nový poznatok, že veci okolo neho nemusia byť takpovediac štandardné, ako počas tehotenstva. Narušil sa mu pocit takmer absolútneho bezpečia v mamičkinom brušku. Tento moment u dieťaťa výrazne znásobuje schopnosť vnímať ohrozenie a stáva sa na pocit ohrozenia vysoko vnímavé. Preto je riziko nesprávneho prístupu v tomto období pre zdravý a sebavedomí vývoj dieťatka viac významné, ako kedykoľvek neskôr. A tu platí obzvlášť, že menej je niekedy viac.

Prehnané nároky, nesprávna manipulácia, nevhodné činnosti a aktivity, to všetko môže dieťa vnímať ako ohrozujúce faktory, ktoré znižujú jeho životný komfort, ktorý je pre neho v tomto období veľmi dôležitý. Najviac potrebuje nehu, lásku, porozumenie a rýchly servis. Napríklad, nechať v tomto období dieťa vyplakať bez vrúcneho objatia matkou je takmer trestuhodné. Nech je k tomu akákoľvek príčina.

 

„Pobyt“ vo vode v tomto veku má komplexný a intenzívny vplyv na všetky schopnosti dieťaťa a ich dynamický rozvoj bez možnosti ich členenia.

Prostredie, v ktorom sa s dieťaťom „pláva“, musí byť veľmi pokojné, bez "ostrých" rušivých vplyvov (zvuky, svetlo, zmeny teplôt, nálada – atmosféra).

Hygienické požiadavky 
zahojená pupočná chrasta
čistá, čerstvo napustená voda výhradne len pre jedno dieťa samostatne
nepoužívať žiadne prípravky do vody
podľa možnosti obmedziť používanie mydla a ošetrujúcich olejov a krémov (pokiaľ nenariadi ich používanie lekár)
vatové tampóny do ušiek (nie na paličkách, len samostatná vata zmotaná do vretienka)
v prípade spoločného plávania rodiča s dieťaťom dôkladná intímna očista dospelého pred kúpaním

Teplota vody a vzduchu
Doporučuje sa začať s teplotou 36°C. Ak ju dieťa neakceptuje, môže sa teplota zvýšiť na maximálne 37°C. Dôležité je merať teplotu teplomerom (môže byť aj telový) a nie rukou, či lakťom a používať stále rovnaký teplomer.

Vzduch podľa zvyklostí. Nedoporučuje sa dohrievanie vzduchu. Vo všeobecnosti sa vo všetkých priestoroch obývaných dospelými ľuďmi vyskytuje teplota, ktorú je novorodenec schopný krátkodobo akceptovať. Dôležitý je moment prechodu dieťaťa z vody, keď je mokré. Tento čas je potrebné skrátiť na minimum, dôkladnou prípravou uteráka (osušky) a následných suchých vecí vrátane rýchleho oblečenia.

Dĺžka pobytu vo vode
V začiatku veľmi krátka, len na zistenie prvých reakcií. V súlade so spokojnosťou dieťaťa sa pobyt predlžuje z úvodných cca 2-3 min. na 5 až maximálne 15 min.

Doporučené činnosti
polohovanie na chrbátiku
umožniť dieťaťu ničím nerušený pobyt vo vode s možnosťou sústrediť sa na podnety, ktoré mu vodné prostredie poskytuje
spoločné kúpanie sa s rodičom (nevhodné pre šestonedelie – môže „plávať“ otecko)

Nevhodné činnosti
nácvik akýchkoľvek prvkov
polohovanie iné, ako na chrbátiku
časté drobné nehody pri kúpaní, spôsobené nesústredenosťou rodičaAlexander Vajda

FOTO © Ľudovít Mazan a ALVA centrum