dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Prerezávanie zubov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Prerezávanie zuba súvisí s rastom koreňa do dĺžky. Súčasne prebieha prestavba kosti nad zubom a vytvára sa kostné lôžko. Kosť nad zubom sa
resorbuje (stenčuje), až vznikne kontakt zárodku zuba s mäkkými tkanivami. Zvyšok sklovinového epitelu, ktorým je korunka zuba obalená a vytvára okolo nej ochranný vak, sa spojí s epitelom ústnej sliznice.

Rastom koreňa a spontánnym posunom sa zub posúva ďalej do ústnej dutiny až sa celá korunka odhalí. Sliznica a ostatné mäkké tkanivá sa sťahujú smerom ku krčku zuba. Pri prerezávaní trvalého zuba, po resorbcii kosti nad zárodkom, dostáva sa tento k mliečnemu zubu. Tlakom na naliehajúcu časť koreňa, vyvoláva jeho resorbciu. Po strate závesného aparátu (koreňa a jemných väzov, ktorými je zakotvený v kosti) zub vypadáva. Ak nie je založený trvalý zub, alebo sa trvalý zub prerezáva nesprávnym smerom, môže mliečny zub v ústnej dutine pretrvávať dlhú dobu.Eliminácii (strate) mliečneho zuba napomáha vrastanie buniek ďasna z oblasti krčka zuba pozdĺž koreňa do hĺbky. Pri prerezávaní mliečnych zubov sa popisuje súbor príznakov pod názvom „ochorenie k zúbkom”. Prejavuje sa nepokojom, ovplyvnením celkového stavu, zvýšeným slinením, nechutenstvom, môže byť zvýšená telesná teplota, poruchy tráviaceho traktu. Názory na pôvod príznakov sú rôzne, lebo mnohé z nich je možné vysvetliť prítomnosťou iného, sprievodného ochorenia (napr. horných dýchacích ciest, poranenie a zápal sliznice ústnej dutiny, hnačkové ochorenie). Zvýšená telesná teplota, ako príznak tohto ochorenia, môže urýchliť prerezávanie zubov.