dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Zubný kaz v mliečnom chrupe
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vo všeobecnosti sa kaz v mliečnom chrupe podobá kazu v chrupe trvalom. Jeho priebeh má však isté rozdielnosti. Ich dôvodom sú rozdiely na úrovni mikroštruktúry a anatomické danosti. Na predilekčných miestach vzniku kazu (jamky a ryhy na žuvacích plôškach, oblasť krčkov a medzizubné priestory) je sklovina tenká 0,3 - 0,6 mm, kvalita mineralizácie skloviny vyvinutej v perinatálnom období a výrazný podiel menej mineralizovaného dentínu umožňujú rýchle šírenie kazu. V mliečnom chrupe prebieha kaz predovšetkým akútne (carles acuta).

Akútny kaz (carles acuta) - charakterizovaný je rýchlym šírením, postihnutých je niekoľko zubov naraz, často symetricky. Sklovina Je biela, kriedovo zafarbená, bez lesku. P0 vzniku defektu je povrch drsný, žlto až svetlo hnedo sfarbený a šíri sa do plochy. Postihnuté sú najčastejšie plôšky v oblasti krčka zuba. Rezacie hrany sú postihnuté ako posledné. Ak prebieha okolo celého krčka, hrozí zlomenie korunky. Krátke dentínové kanáliky v tenkom plášti dentínu urýchľujú ohrozenie zubnej drene. Okrem štrukturálnych zvláštností hrá významnú úlohu prostredie dutiny ústnej -nedostatočná hygiena, príjem sladkostí. Takýto obraz je typický pre tzv. rampantný kaz (medové zuby). Vyskytuje sa už u malých detí, často hneď po prerezaní zubov a postihnuté sú hlavne horné rezáky. Ak nedostatočná hygiena a chybná výživa pokračujú (sladké čaje, ovocné šťavy a čaje, mlieko podávané vo fľaške, materské mlieko a časté prikladanie dieťaťa hlavne v noci), kazom sú postihnuté horné prvé stoličky a neskôr celý chrup).

Chronický kaz (cartes chronica) - vyskytuje sa predovšetkým v oblasti krčkov zubov alebo na aproximálnych plochách frontálnych zubov. Chronický kaz prebieha u starších deti pretože dentínové tubuly sú zúžené. Ide o rôzne veľké defekty povrchu zuba tmavohnedej až čiernej farby. Kazy na okluzálnej ploche (so zbrázdenou sklovinou) mliečnych stoličiek sa častejšie vyskytujú u malých detí (do 4. roku života). Karlézne lézie na medzizubných plochách sa objavia po vytvorení kontaktu medzi zubami. Objavujú sa u detí predškolského veku po 4. roku života. Pri vyšetrení ústnej dutiny je zubný kaz viditeľný ako zmena farby tvrdých zubných tkanív. Pri vyšetrení sondou je spodina sfarbenia mäkká. V kazovej dutine sa zachytáva strava. Zistenie kazu na základe bolestivosti pri jedle (napr. na sladké) alebo z poranenia ďasna, drsnosti povrchu zuba, je možná až u väčších detí a často krát až pri rozsiahlych kazoch. Kazy vo včasnom štádiu sú bez príznakov. U malých deti, pre neschopnosť komunikácie a rýchly postup kazu, rodič Často zistí kaz až v štádiu komplikácií. Pre bolesť zo zápalu zubnej drene dieťa odmieta stravu, budí sa v noci. Opuch líca, zvýšená telesná teplota, nepokoj, odmietanie stravy sú príznakmi postihnutia a pokračovania infekcie cestou koreňového kanálika do okolitej kosti.