dnes má meniny Viliam
zajtra Vilma
28.5. 2022
Prečo sa starať o mliečne zuby?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Cieľom starostlivosti o chrup je predchádzať zubnému kazu a jeho komplikáciám, vývinu čeľustno-ortopedických odchýlok a ochoreniu patodontu.
V súčasnosti problém zubného kazu nie je prekonaný. Podieľa sa na tom nedostatočná informovanosť pediatrov a rodičov o starostlivosti o chrup dieťaťa a predchádzaniu zubného kazu. Zub je ohrozený zubným kazom hneď po prerezaní do ústnej dutiny.

Avšak prevencia hrá významnú úlohu už počas vnútrokostného vývoja zuba vhodným pôsobením na vyvíjajúce sa tkanivá.

Stomatologické ošetrenie u detí nie je jednoduché a porovnateľné s ošetrovaním dospelých pacientov. Veľký význam sa prikladá nadviazaniu kontaktu s dieťaťom a vytvoreniu pozitívneho vzťahu k ošetreniu. Zážitky z detstva, negatívne aj pozitívne, sprevádzajú dieťa až do dospelosti a ovplyvňujú ochotu spolupracovať pri ošetrení. Návšteva u stomatológa, ktorej cieľom je diagnostika a ošetrenie kazovej lézie, musí obsahovať poučenie rodiča a dieťaťa, ako sa ochoreniu zubných tkanív a ich komplikácií vyhnúť.

Prvé vyšetrenie dieťaťa v 2. roku života je často pre neinformovanosť a nedostatočnú starostlivosť rodičov o chrup dieťaťa neskoré. Poučiť, ako sa starať o chrup dieťaťa a o význame správnej výživy, je potrebné budúcu matku ešte počas tehotenstva.

Prvá návšteva stomatológa by sa mala uskutočniť v prvom polroku života dieťaťa, prípadne s prerezaním prvého mliečneho zuba. Preto by všetky naše snahy mali smerovať k tomu, aby v budúcnosti bolo u detí nutné vykonávať len preventívne opatrenia.