dnes má meniny Miloš
zajtra Timotej
23.1. 2021
Včelie produkty ktoré vám pomôžu pri ozdravovaní
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Med je jedným z najužitočnejších produktov, ktoré ľudstvo dostáva od prírody. Jeho liečivé vlastnosti sú známe už v staroveku. Existuje dokonca aj odvetvie ľudovej medicíny - apitherapia (z gréckej Apis - včela) - liečba pomocou včelích produktov. Včely nám však vedia poskytnúť omnoho viac! Ich produkty sa dajú použiť v medicíne, kozmetike, či potravinárskom priemysle.

Nie je med ako med

Med je vynikajúci antioxidant, čo znamená, že jeho pravidelná konzumácia vyčistí vaše telo od rôznych toxínov. Med je taktiež silné antiseptikum, takže pomocou jednej lyžičky medu denne dokážete predchádzať rôznym ochoreniam spojeným s tráviacim traktom. „Tmavý medovicový med alebo med lesný, ktorý sa skladá z medovicového a kvetového, je vhodný skôr pre starších ľudí. Takýto med je bohatý na minerálne látky, ako je vápnik, draslík, horčík, železo, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Má tiež výraznejšiu a intenzívnejšiu chuť, ktorú starší lepšie ocenia“, hovorí Milan Špaček z firmy Medokomerc.  Med je taktiež známy ako prírodný zdroj sacharidov, ktoré zabezpečujú telu potrebnú energiu. Vďaka svojmu zloženiu posilňuje imunitný systém, ktorý je veľakrát vystavený mnohým nástrahám.

Na boľavé zuby či hrdlo pomôže propolis

Propolis, alebo tzv. včelí tmel je látka na báze živice. Včely ho používajú ako výplň nežiaducich otvorov a chráni včelstvo pred chorobami a infekciami. Ako však poslúži ľuďom? Najčastejšie v podobe tinktúry. Znižuje citlivosť zubov a ďasien, používa sa na prevenciu paradentózy, či pri liečbe áft. Je výborným protizápalovým liečivom, pomáha pri angíne, zápale hrdla, či dutín. Netreba opomenúť pozitívne účinky pri kožných problémoch: pomôže s hojením oparu, akné, či plesní.

Manuka hojí rany

Tzv. lekársky med Manuka sa používa predovšetkým na hojenie rán. Pochádza z Nového Zélandu a Austrálie a jeho zloženie je prísne kontrolované. Vykazuje značnú antibakteriálnu aktivitu proti širokému spektru patogénov spôsobujúcich infekcie v rane. Ďalšie štúdie preukázali, že napr. účinne znižuje produkciu baktérie MRSA (meticilín-rezistentný zlatý stafylokok), ktorá je zodpovedná
za mnoho ťažko liečiteľných infekcií.

Včelí vosk udrží chlebík čerstvý

Sviečky zo včelieho vosku sú všeobecne známe, ale vedeli ste, že sa z neho dajú spraviť vrecúška a obaly, napríklad na desiatový chlebík? Keďže včelí vosk je antibakteriálny a antimykotický, udrží potraviny čerstvé, a je tak skvelou ekologickou alternatívou pre potravinársku fóliu. 

Vitamínová bomba peľ

Peľ je ďalšou „superpotravinou“, ktorú ľuďom poskytujú včely. Stačí 30 gramov peľu na to, aby ste pokryli celodennú potrebu aminokyselín. Včelí peľ tiež obsahuje množstvo rôznych enzýmov, vitamínov - obrovské množstvo B komplexu, vitamíny A, C, D a E, či 27 minerálnych látok. Prospešný je pri posilňovaní imunity, kardiovaskulárnych ochoreniach, pomôže vám pri fyzickom vyčerpaní a únave, ale aj pri chudokrvnosti, či reumatických problémoch. Deti do 3 rokov by však peľ užívať nemali a o jeho použití je vhodné poradiť sa s lekárom.

Materská kašička pomôže funkcii mozgu

Je jedným z najvýživnejších včelích produktov a nazýva sa tiež „elixírom mladosti“. Je totiž produktom robotníc, ktoré nimi kŕmia kráľovnú. Od kvality materskej kašičky závisí kvalita, dĺžka života, či plodnosť kráľovnej. Hojne sa využíva v kozmetickom priemysle, keďže spomaľuje proces starnutia. Užívať sa ale môže aj vnútorne, pozitívne vplýva na funkciu žliaz, či na mozgovú funkciu – zásobuje mozog krvou a obsahuje acetikolin, čo sú dôležité prvky pri boji s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

PR
foto manuka.sk