dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Slováci pomáhajú v Afrike
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

 

„Mnohé deti žijú v nepredstaviteľných podmienkach a vzdelanie im zabezpečuje cestu z chudoby.“

Predstavte si, že dostanete 25 eur. Na čo by ste ich minuli?

25 eur mesačne zabezpečí pre chudobné deti z africkej Kene a Etiópie prežitie a lepšiu budúcnosť, v akú kedy mohli dúfať. Do projektu podpory vzdelania detí, ktorý vytvorila a koordinuje Nadácia Integra, sa zapojilo už 970 slovenských darcov a pomáhajú tak meniť svet k lepšiemu. Spolu podporujú takmer 1 000 detí z tých najchudobnejších rodín v Keni a Etiópii. Len 25 eur mesačne zabezpečí dieťaťu jedlo, pitnú vodu, školské pomôcky, výučbu, zdravotnú starostlivosť a v prípade potreby aj bývanie. Neskôr si vie vďaka získaným vedomostiam a zručnostiam nájsť prácu a postarať sa o seba a svoju rodinu. „Je úžasné, keď vidíte, ako sa taká malá finančná čiastka mení na svetlú budúcnosť niekoho iného,“ hovorí Lucia z Bratislavy, ktorá sponzoruje vzdelanie 15-ročnej Miriam z Kene.

Vzdelanie dokáže zásadným spôsobom meniť životy

Nadácia Integra už 25 rokov hľadá cesty pre lepšie životné podmienky v krajinách, kde to ľudia najviac potrebujú. Podpora vzdelania detí v Afrike vznikla v roku 2006a vďaka 6 školám a 2 detským domovom vytvára nadácia most medzi Slovenskom a africkou Keňou a Etiópiou.

Deti, ktorým slovenskí darcovia pomáhajú so vzdelaním, pochádzajú z veľmi chudobných rodín. „Keďže ich rodičia ledva zarobia na jedlo či bývanie a výdavky na vzdelanie sú vysoké, deti ostávajú doma a sú odsúdené na zotrvávanie v bludnom kruhu chudoby. Niektoré z nich však rodičov už nemajú a ak sa o ne nestarajú príbuzní, žijú na ulici. Ich život sa zásadne mení, keď doň vstúpia podporovatelia,“ hovorí Lucia Pagáčová, koordinátorka projektu Podpora detí Nadácie Integra a dodáva: „Vďaka vzdelaniu majú deti nádej nájsť si v budúcnosti stabilnú prácu, žiť plnohodnotný život a poraziť chudobu. Škola zároveň vytvára bezpečný priestor, kde deti trávia dni, rozvíjajú sa a hrajú sa s rovesníkmi.“

Ako funguje program Podpora detí?

Základom projektu je spolupráca s darcami, ktorí prispievajú pravidelným mesačným darom 25 eur na kvalitné vzdelanie konkrétneho dieťaťa. Vďaka tomu môže dieťa chodiť do školy, dostane školské pomôcky, v škole pravidelné výživné jedlo, zdravotnú starostlivosť a prípadne aj ubytovanie v detskom domove či internáte. Podporovateliasi s deťmi píšu listy a o vývoji situácie a vzdelania sú informovaní aj priamo z nadácie.

Lucia Pagáčová:„Proces začína prijatím dieťaťa naším lokálnym partnerom do programu Podpora detí a ihneď sa stáva súčasťou školy či detského domova. Následne dostaneme o ňom informácie, o jeho rodine a životnej situácií a snažíme sa mu nájsť čo najskôr podporovateľa, ktorý by sa za neho postavil a pomáhal mu vo vzdelávaní. Deti prijímame do programu na základe ich životnej situácie bez ohľadu na farbu pleti, vierovyznanie či pohlavie.“

Mentoring a poradenstvo pre absolventov

Aby mala pomoc zmysel, dieťa ostáva v programe až do ukončenia štúdia – či už vysokoškolského alebo stredoškolského s odborným kurzom. Mladý absolvent má tak v rukách odbornosť alebo remeslo, ktoré mu pomôže v jeho pracovnom živote. „Každý rok končí školu čoraz viac „našich detí” a vstupujú do dospelého života. Pre týchto mladých ľudí je to obrovská výzva, pretože väčšina z nich nikdy nevidela, ako má fungovať zdravý život dospelého človeka, ako narábať s peniazmi a mať zdravé vzťahy. Preto sa spolu s našimi partnermi snažíme deti mentorovať, organizovať malé inšpiratívne školenia a venovať im osobitnú pozornosť,“ vysvetľuje L. Pagáčová z Nadácie Integra.

Ako nadácia pracuje s peniazmi?

Z darovaných peňazí je 80 % posielaných priamo na podporu a vzdelanie detí a 20 % ide na organizačné a personálne zabezpečenie projektuv Bratislave, Keni a Etiópii. Okrem toho je nadácia financovaná z rôznych grantov a darov. Lucia Pagáčová: „Naším dlhodobým plánom je budovať udržateľnosť našich partnerských škôl. Darí sa nám to vytváraním aktivít, ktoré generujú zisky. Školy tak nie sú závislé len na darcoch a vedia si časť príjmu vytvoriť. Napríklad, súčasťou školy v Kibere je krajčírska dielňa, v ktorej vyučené krajčírky šijú uniformy aj do ďalších vzdelávacích centier, a tak si škola dokáže privyrobiť na svoju činnosť.“

Pohľad slovenského podporovateľa: „25 eur viete premeniť na naozaj zmysluplnú vec“

Lucia Pekaríková z Bratislavy začala 15-ročnú Miriam z Kene podporovať pred rokom: „Prečítala som si o projekte článok a onedlho som napísala do Nadácie Integra e-mail so záujmom stať sa sponzorom. Naozaj ma prekvapilo, že 25 eur stačí na to, aby sa niekomu zmenil život tak zásadným spôsobom. Pomáhať sa dá rôzne a ja som si vybrala tento spôsob.“ Na nadáciu však mala veľa otázok:„Chcela som vedieť, ako s peniazmi pracujú, ako vyberajú deti do vzdelávacieho programu a aj to, aké majú uplatnenie po skončení školy. Dnes je to už rok, čo sme s Miriam takto na diaľku prepojené a teším sa z jej napredovania.“ Lucia, 36-ročná špecialistka na marketingovú komunikáciu, napísala podpore Miriam blogový článok 2x väčšie srdce pre Afriku, ktoré získalo pre projekt ďalších sponzorov. Následne začala s nadáciou užšie spolupracovať pro bono vo svojom odbore. „Projekt Podpora detí mi dáva naozaj veľký zmysel, pretože mnohé deti žijú v nepredstaviteľných podmienkach a vzdelanie im zabezpečuje cestu z chudoby. 25 eur viete premeniť na naozaj zmysluplnú vec. Vzdelanie je budúcnosť a tú tvoríme práve teraz. Podporou vzdelanej spoločnosti, kdekoľvek na svete.“

PRÍBEHY podporených detí:
Brian, 25 rokov, Keňa

Brian z Kene v auguste ukončil zdravotnícky kurz. Dlhé roky ho vo vzdelávaní podporovali Slováci práve cez projekt Podpora detí. Je úžasné vidieť, ako sa z chudobnej polosiroty bez matky stal vyštudovaný, šikovný a ambiciózny mladý muž. S obrovským potenciálom prelomiť vo svojej rodine pomyselný začarovaný kruh chudoby a vymaniť sa z neho.

Linda, 24 rokov, Keňa

Lindina mama bola mladé slobodné dievča, ktoré nebolo schopné sa starať o dcérku, a tak ju nechalo u starých rodičov. Tento scenár, žiaľ, nie je v chudobných komunitách vôbec ojedinelý. Starí rodičia žili v slumoch a nemali prácu. Pokúšali sa zarobiť nejaké peniaze príležitostnými brigádami, ale financie na školné a školské potreby im už nezostávali. Aj preto sa Linda stala súčasťou programu Podpora detí. Podarilo sa jej veľmi úspešne skončiť základnú a strednú školu a nakoniec aj univerzitu so zameraním na sociálny smerDnes sa Linda dokáže postarať sama o seba a pomáha aj svojej rodine. Pracuje v medzinárodnej firme a má plat, o ktorom jej starí rodičia mohli len snívať. 

Kelvin, 14 rokov, Keňa

Kelvin má 14 rokov, je sirota a má už len starých rodičov. Chodí do siedmej triedy vo vidieckej škole Sv. Anny v Keni a počas bežného roku býva na internáte, ktorý je súčasťou školy. Keď sa v marci 2020 v Keni zatvorili všetky školy kvôli rastúcim prípadom ochorenia Covid-19, Kelvin odišiel z internátu k starým rodičom. Rozmýšľal, ako najlepšie využiť čas, kedy nemôže chodiť do školy. Od malička mal vzťah k pôde, keďže býval na vidieku a tak začal v záhrade pestovať rôzne plodiny, od cibule cez repu až po sukumu (zelenina podobná špenátu). Onedlho sa o jeho úrode dozvedeli predajcovia z miestneho trhu a začali od neho zeleninu vykupovať. Chlapec si tak zarobil peniaze a vďaka získaným vedomostiam pomohol aj starým rodičom. Kelvin mal však najväčšiu radosť z toho, že im mohol kúpiť vianočný darček - oblečenie, ktoré by si sami nikdy nemohli dovoliť kúpiť.

Viac o projekte Podpora detí sa dozviete na www.integra.sk.