dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
5 tipov, ako zabaviť dieťa minimálne na hodinu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Malé, ale aj väčšie ratolesti občas dokážu potrápiť naše kreatívne myslenie s vymýšľaním zábavných aktivít počas toho, ako sme zavretí doma. Ak sa vám studnica nápadov postupne míňa, a vy už musíte začať dobiehať pracovné aktivity, nezúfajte! Prinášame pár tipov, ktoré na deti naozaj zaberajú.

Aktuálna situácia je pre rodičov náročná, hlavne z hľadiska skĺbenia práce z domu a starostlivosti o najmenších. Školáci sa doma začínajú nudiť a rodičia sa môžu aj rozkrájať, aby ich motivovali k zaujímavému učeniu. Deti, ktoré chodia do materskej školy veľmi aktívne objavujú svet okolo nich, sú zvedavé a začínajú spoznávať nové zručnosti. Ak chcete zlepšiť ich motoriku, a zároveň ich zamestnať či zabaviť, odborníčka na hračky pre deti odporúča siahnuť po prírodných materiáloch.
 

Jedinečné hračky z odpadu

Obľúbenou aktivitou detí, je výroba vlastných hračiek. Čo keby ste si vyrobili hračky z odpadu? Keď dlhú dobu trávime zatvorení medzi štyrmi stenami, produkujeme viac odpadu. „Spojíte tak príjemné s užitočným, vytriedený odpad môžete využiť na zábavu. Využite napríklad obaly z vajíčok, liekov, zubných pást či kartónové krabice a rolky z kuchynských utierok a nechajte na deťoch, čo z nich vyrobia. Môžu ich rozstrihať, zlepiť, pomaľovať a vytvoriť z nich, čo sa im zapáči – postavičku, vlastný zápisník, zvieratko alebo si z nich postaviť vlastné mestečko,“ dodáva Tereza Kubániková, odborníčka na hračky pre deti z firmy DaDaboom.skFantázii sa medze nekladú, môžu si vyskladať vlastnú farebnú kvetinovú záhradu z odpadu.

 

Drevené kráľovstvo

Používanie drevených hračiek prináša viaceré benefity, ako napríklad podporujú motoriku, vďaka prírodným materiálom sú nezávadné, tiež sú príjemné na dotyk a pôsobia upokojujúco. Ich najväčšiu výhodu určite oceníte, pretože sú takmer nezničiteľné. Takýchto hračiek existuje množstvo, môžete zvoliť napríklad domčeky pre bábiky, zábavné počítadlo, kocky s obrázkami a písmenkami, obľúbeného hojdacieho koníka či drevené autíčka. Deti sa zabavia samé na dlhšiu dobu, a pritom sa veľa naučia, trénujú si rovnováhu, jemnú motoriku aj logiku zábavným spôsobom.

„Tieto hračky podporujú riešenie problémov, rozvíjajú logiku, koordináciu a učia ich objavovať farby a tvary. Netreba zabúdať, že aj hračky sú učebné pomôcky, vďaka ktorým sa dieťa môže veľa naučiť a jednoduchšie si zapamätať informácie. Výberom tých správnych hračiek pre vaše dieťa mu uľahčíte zoznamovanie sa s učením,“ vysvetľuje Tereza Kubániková, odborníčka na hračky pre deti z firmy DaDaboom.sk. Formou zábavy si osvojí rôzne nové zručnosti a upútate jeho pozornosť.

 

Zábavné čítanie

Ďalšou aktivitou, ktorá rozhodne funguje sú knihy. Ak deťom zvyknete čítať, skúste prispôsobiť dĺžku a obsah textov podľa jeho preferencií. Ak si z toho spravíte pravidelný zvyk, pri určitej pravidelnosti môžete dosiahnuť prekvapivé výsledky. Ak chcete využiť čas a dobehnúť pracovné či domáce aktivity, siahnite po audio knihách. Existuje množstvo druhov, ktoré budú čítať deťom za vás. Potom, ako ich dopočúvajú sa môžete zahrať napríklad na diskusný krúžok, v ktorom vám porozprávajú o tom, čo sa dozvedeli nové. Jednoduchšie si budú pamätať informácie z knižiek, a ešte sa aj poriadne spoločne zabavíte.

 

Zážitkový stan

Deti najviac milujú zážitky a zábavu. Doprajte im tematický stan, v ktorom sa budú cítiť ako princezná alebo udatný princ. Závesný baldachýn otvára nové možnosti. Takýto kútik je veľmi pôsobivá dekorácia detskej izby,  vďaka ktorej vykúzlite krásny hrací alebo spací kútik pre svojich najmenších. Obklopení hračkami, či oblečení v kostýme za obľúbenú postavičku z rozprávky sa vo svojom kútiku zabavia pokojne aj samy.

 

Misky pre Popolušku

Najjednoduchšia, a zároveň najúčinnejšia zábava pre deti je z predmetov, ktoré máme v domácnosti. Ak potrebujete urgentne priestor pre domáce práce či pracovné aktivity, deti od 2,5 roka zabavíte jednoducho strukovinami, či obyčajnou ryžou. Stačí si zobrať zopár misiek a nechať ich prekladať šošovicu, fazuľu či ryžu z jednej misky do druhej. „Znie to možno banálne, no ak im poviete, aby ich prekladali pomocou lyžičky bez toho, aby rozsypali, o zábavu máte postarané. Okrem toho zabezpečíte rozvoj ich jemnej motoriky a rozvíjajú si tak pohyb,“ radí Tereza Kubániková, odborníčka na hračky pre deti z firmy DaDaboom.sk

PR