dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022
Sneh okrem radosti priniesol aj obavy. Ako posilniť imunitu vašich ratolestí?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Prišlo obdobie zimy a s ním prichádza aj zvýšený počet chrípok, tečúceho nosa či teplôt. Na oslabenú imunitu vplýva mnoho faktorov a preto si treba na imunitný systém posvietiť.

Pobyt na čerstvom vzduchu je dôležitý

Trošku si zaspomínajte a vráťte sa v mysli do svojich detských čias. Spomeňte si, koľko času ste trávili na čerstvom vzduchu? Pobyt vonku stimuluje obranyschopnosť organizmu a priaznivo vplýva na zdravie. Je veľmi dôležitý ako pre budovanie imunity, tak aj pre psychickú pohodu. Dostatok kyslíka v tele bojuje s rôznymi baktériami a mikroorganizmami a snaží sa vyhnať ich von. Obava, že studený vzduch vášmu dieťaťu uškodí, je zbytočná. Aj pomocou nižších teplôt si vaše dieťa buduje imunitu, preto nemajte obavy a doprajte mu dostatok pohybu. Samozrejme, treba dbať na dobré oblečenie, teploty okolo nuly určite nie sú nepriateľom, práve naopak.

Pozor na sterilitu

Baktérie môžu byť strašiakom, ale prehnaného strachu z nich sa radšej zbavte. Už samotné bábätko prichádza na tento svet s určitou imunitou a tá sa vekom a látkami, s ktorými prichádza do kontaktu, buduje a vylepšuje. To, že by vaše dieťa dalo do úst lopatku z pieskoviska je určite menší problém ako to, že ho budete držať v sterilnom prostredí. Síce je všetkým známa formulka: „Čistota, pol života,“ prehnaná hygiena imunite určite nepridá. Umývanie rúk po príchode domov či poriadok v domácnosti sú v poriadku, vyvarujte sa však vytvoreniu až priam sterilného prostredia. Pokiaľ chcete, aby sa k vášmu dieťaťu nedostali žiadne baktérie, jeho imunitu tým oslabujete a nie posilňujete. 

Tie dobré baktérie

Ľudské telo nás neustále prekvapuje a výnimkou nie je ani informácia o spojitosti čriev a imunity. Vplyv črevného mikrobiómu na imunitu, ktorý je tvorený mikroorganizmami v ľudskom čreve, je veľký. Až 70% imunitných buniek sa nachádza v črevách a to z nich robí najväčší imunitný orgán ľudského tela. Pokiaľ sú črevá vášho dieťaťa v nerovnováhe, dokáže sa to odzrkadliť aj na jeho imunite a zdraví. Zamerajte sa preto na to, aby ste vašim ratolestiam dodávali prospešné baktérie, pretože sú potrebné k správnemu fungovaniu čriev. Živé mikroorganizmy viete telu doplniť pomocou stravy (napr. fermentované potraviny) alebo výživovými doplnkami (Biopron 9 Immunity). Pokiaľ nefungujú črevá naplno,  nefunguje ani imunitný systém.

Nech si deti pospia

 V spánku naše telo oddychuje, udržuje správny chod telesných funkcií, chráni imunitu a znižuje riziko rôznych ochorení a zápalov a regeneruje. Kým dospelému človeku stačí  7 až 8 hodín spánku, deťom ho treba viac. Medzi deťmi sa môžu vyskytnúť aj také, ktorým sa spať nechce. V takom prípade je dobrá zaviesť si určité pravidlá či rituály. Obmedzenie tabletu pred spaním či pozeranie televízora dokážu pomôcť k lepšej kvalite spánku. Samozrejme, môžete staviť aj na osvedčenú klasiku a zoberte do ruky knižku. Dieťa sa vytváraním si predstáv unaví a zaspí tak, že to ani nezbadáte.

Kvalitné palivo

Detský organizmus sa neustále vyvíja a preto je pestrosť v potravinách pre deti obzvlášť dôležitá.. V zime treba dbať na to, aby vaše dieťa prijímalo dostatočný počet vitamínov a minerálov. Ich nedostatok môže mať za následok to, že telo nemá dostatok potrebných látok na boj s bacilmi a imunita sa oslabuje. Je potrebné, aby mali deti denne na tanieri čerstvé ovocie a zeleninu. Prednosť pred ťažkými jedlami majú ľahko stráviteľné jedlá a potraviny s obsahom vlákniny, rôzne strukoviny aj semienka a netreba zabúdať ani na mliečne a celozrnné výrobky. Sladkosti či sladené nápoje na zdraví nepridajú, preto sa prílišnej ich konzumácii vyhnite. Okrem toho, že telu neprinesú prospešné látky, potrápia aj tráviaci systém.

TIP Naštartujte imunitu

Sneh možno na tvárach detí úsmev vyčaril, rodičom však môže chladné počasie narobiť vrásky na čele. Mínusové teploty so sebou prinášajú riziko soplíkov či kašľa a preto treba, aby imunitný systém vašich detí naplno fungoval. Dôležitosť čriev sa v tomto prípade nedá zatajiť, pretože sa v nich nachádza až ž 70% imunitných buniek. Je dôležité, aby ste dbali na rovnováhu črevnej mikrobity, ktorú je potrebné podporovať živými mikroorganizmami, vitamínom D3 a fruktooligosacharidmi. Siahnite po najpredávanejšej značke s obsahom živých mikroorganizmov na Slovenku - Biopron. V dennej dávke výživového doplnku Biopron 9 Immunity sa okrem spomenutých potrebných látok nachádza aj 9 probiotických kmeňov a až 9 miliárd živých baktérií. Výživový doplnok je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov.

Viac informácií získate na www.biopron.sk.

PR