dnes má meniny Kristína
zajtra Nataša
16.1. 2018

  Ak sa pýtate, kam váš život smeruje, či má vaša práca zmysel alebo žijete život, ktorý nie je podľa vašich predstáv, môže pomôcť a inšpirovať knižná novinka s názvom Neradost.

  Ide o zbierku poeticko-beletrických diel českého autora Karla Novotného (41), ktoré vytvoril po tom, ako sa u neho prejavila depresívna porucha.

  Karel Novotný

  Objavte tajomstvá našej planéty.

  Kniha Náš svet – prírodné divy planéty Zem je plná nádherných ilustrácií a názorných prierezových schém, ktoré vás vezmú na fascinujúcu obrazovú výpravu po planéte Zem, na ktorej odhalíte jej úžasné tajomstvá.

  Táto encyklopédia pre celú rodinu odpovie na otázky aj tých najzvedavejších a odhaľuje pritom nesmierne divy našej planéty.

   

  kolektív
  Nedokážete si predstaviť, že by sa v domove pre seniorov mohlo stať niečo nezákonné?
   
  Napríklad podozrivé úmrtie, krádeže či obchodovanie s liekmi?
   
  Jeho deväťdesiatročné obyvateľky Siiri, Irma a Anna-Liisa áno!
   
  Život v domove s opatrovateľskou službou pre seniorov Večerný háj na prvý pohľad pôsobí ako bezútešná „čakáreň na krematórium“.
   
  Čas, ktorý sa tu vlečie neuveriteľne pomaly, si starčekovia a starenky krátia hraním kariet, popíjaním červeného vína, navštevovaním pohrebov či jazdou električkami po Helsinkách. Nehovoriac o krúžkoch šikovných rúk, telocviku či večeroch pri harmonike, na ktorých sa obyvatelia zúčastňujú len zo súcitu so zamestnancami.
   
  Minna Lindgrenová

  Rodičia a deti. Okrem lásky, ktorá s týmto vzťahom priamo súvisí, je to cit, ktorý sa dotýka každého z nás. Všetci sme deti svojich rodičov a mnohí máme rodiny, ktoré nadovšetko milujeme. A tak isto vieme, že ako iné vzťahy, tak aj vzťahy rodičov a detí sú zložité a nie vždy všetko vychádza, ako si predstavujeme. Sú však aj plné nádherných chvíľ, ktoré si pamätáme do konca života.

  A aj o tom je knižná novinka Renáty Názlerovej NÁVOD NA OBSLUHU DIEŤAŤA. Autorka hovorí o knihe ako „o zdravo motivačnom románe“, v ktorom predstavuje príbehy slovenských rodín.

  Zaujímavosťou je, že časť deja sa dokonca odohráva v Tunisku a Maroku!

  Možno sa v príbehoch spoznáte, možno vám pripomenú niekoho iného, určite vás však chytia za srdce.

  Kniha vychádza vo vydavateľstve Fortuna Libri, viac na www.fortunalibri.sk.

  Slovenské rodiny a ich príbehy

  Renáta Názlerová

  Určite aj vy chcete vychovať krásne, múdre, šikovné a schopné deti!

  A možno sa vám to občas nedarí – výchovu detí nás nikto v škole neučil a tak ide neraz o systém pokus-omyl.

  Nechajte si poradiť od českej odborníčky Lidmily Pekařovej, ktorá napísala knihu S.O.S. plnú skutočných príbehov zo života partnerov, rodičov a detí.

  Samozrejme, nechýbajú konkrétne riešenia problémov.

  Rodičovstvo, výchova detí, partnerské vzťahy, spolužitie generácii...

   

  Lidmila Pekařová

  Hypersenzitívne deti chcú všetko robiť dobre. Ba čo viac: všetko chcú robiť výnimočne dobre. Majú na seba priveľké nároky.

  Nadávanie a tresty pri výchove takýchto detí nemajú miesto. Práve naopak, v prípade hypersenzitívnych detí treba prejaviť pochopenie pre ich uvažovanie, vďaka ktorému sa k sebe naučia byť zhovievavé.

  „Hypersenzitívne deti sa vlastnými chybami zaoberajú nesmierne dlho a sú k sebe mimoriadne kritické,“ píše Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami.

  Lepšie dieťaťu pomôžete, ak zaujmete objektívne stanovisko a snažíte sa o objektívne hodnotenie.

   

  Rolf Sellin

  Všimli ste si, že v minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov a dnes je to len o rešpektovaní detí? Čo tak skúsiť vzájomný rešpekt? Alebo kedysi sa deti báli svojich rodičov; teraz sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Čo ak by ste si stanovili hranice, pri ktorých by ste držali kormidlo?

  Presne o týchto veciach píše psychiatrička Robin Bermanová vo svojej knihe Povolenie k rodičovstvu.

  Rodičia sa podľa nej musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

  Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

  Robin Berman

  Všetci chceme mať úspešné, milé a prívetivé deti. Zodpovedné a spoľahlivé. Poctivé, samostatné...

  Možno vám v tomto pomôže užitočná kniha Ako žiť a nezblázniť sa.

  Výborne napísaná a prehľadne rozdelená na škôlkárske obdobie, od prvej triedy do puberty a od puberty do dospelosti.

  Rady Lidmili Pekařovej pochopí každý, kto chce. Všetkým rodičom ponúka šlabikár výchovy, v ktorom okrem praktických návodov uvádza na príkladoch zo života, ako riešiť rôzne situácie pri výchove, pričom rovnako spravodlivo vníma správanie detí aj rodičov. Pre rodičov bude len bonus, ak ich kniha presvedčí, že vychovávať znamená predovšetkým milovať a myslieť.

  Lidmila Pekařová

  Možno aj vaše deti rady maľujú. A najradšej prstami.

  Ak si však vyberú nevhodné miesta ako stenu v obývačke, či skriňu v spálni, asi nebudete nadšení:). Ale skúste im ukázať, že maľovať prstami sa dá aj na rôzne iné povrchy a bez toho, aby sa rodičia hnevali.

  Nová knižka Nauč sa maľovať prstami im ukážu jednoduché návody, ako krok za krokom maľovať tváričky, postavičky, dopravné prostriedky, či príšerky.

  Rosa Maria Curtová Mila

  Rady rodičom pri výchove detí do 6 rokov

   

  Odporúčania a praktické rady v knihe vychádzajú z 23-ročnej praxe slovenskej detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákove. No ako vraví, čo sa nenaučila v škole ani počas praxe, to ju naučili vlastné deti. Vďaka dlhoročným skúsenostiam kvalifikovane radí, ako riešiť problémy pri výchove detí do 6 rokov. 

  Publikácia obsahuje napríklad informácie týkajúce sa spánku, stravovania či vzdoru detí, postupov pri odúčaní od cumľa a plienok.

  Autorka odpovedá na často kladené otázky odmeňovania, prípadne trestania detí. Okrem iných sú vzácne aj rady, ako rozvíjať reč dieťaťa, či ako postupovať pri strate blízkeho človeka.

  Autorka predstavuje podnetné odporúčania, ktoré by pri výchove mali naozaj pomôcť. Je presvedčená, že uplatňovaním týchto rád v praxi sa výsledky isto dostavia.

  Mária Šimčáková Tóthová