dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022
Viete, ako správne prať športové oblečenie?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Výkonnostný tréning? Zápas? Nielen každodenný život, ale najmä šport a outdoorové aktivity prinášajú škvrny, pot a často aj nevábne vône. Ako udržať športové oblečenie v perfektnom stave? Máme pre vás tri jednoduché pravidlá, ktoré podľa odborníkov predĺžia život vašim športovým outfitom.

Športové oblečenie je zvyčajne vyrobené z tzv. funkčných vláken – najčastejšie syntetických alebo s prímesou vlny. Funkčné vlákna dávajú odevom veľmi špecifické vlastnosti. Na jednej strane vás najmä chránia pred chladom a na druhej umožňujú odvádzať pot, ktorý pri telesnej námahe alebo práci nutne vzniká. Pružnosť niektorých vláken sa zase postará o to, aby ste sa mohli dobre hýbať. A ióny striebra napríklad v športových ponožkách pôsobia antibakteriálne. Kvalitné športové oblečenie nie je práve lacná záležitosť. Ako sa oň starať, aby vydržalo?

 .

Zapojte špeciálne programy.

Pranie pri vysokej teplote športovému oblečeniu nesvedčí – môže sa zmeniť charakter vlákna, bielizeň sa môže tvarovo deformovať a zraziť. Dobré práčky majú preto špeciálny program  na pranie športového oblečenia prispôsobený práve tomu, čo je pre funkčné vlákna najlepšie. „Ide o rýchle, šetrnejšie pranie pri 30 °C, ktoré má napríklad nová práčka Hisense WFQY1014EVJM. Na bezchybné vypratie bežne znečisteného oblečenia je táto teplota dostatočná, a to aj vďaka unikátnemu vyhotoveniu bubna SnowFlake s otvormi v tvare snehových vločiek na účinné a šetrné pranie. Program je zároveň úspornejší, pretože práčka spotrebuje najviac energie práve na ohrev vody,“ hovorí Rok Omladič, špecialista spoločnosti Hisense.  .

Používajte špeciálne pracie prostriedky a vyhnite sa aviváži.

Na pranie športovej bielizne používajte ideálne tekuté pracie prostriedky, ktoré sa lepšie rozpúšťajú vo vode a menej sa usadzujú na vláknach. Môžu to byť gély na pranie vlnených odevov, prostriedky na prírodnej báze šetrné k pokožke alebo vyložene špeciálne prostriedky na pranie funkčného oblečenia, ktoré nenarušia štruktúru vlákna a často obsahujú aj impregnáciu napríklad na ochranu pred vodou..

Určite nepodľahnite nutkaniu prekročiť odporúčané dávkovanie v snahe zbaviť sa nečistôt. Výsledkom môžu byť škvrny i alergické reakcie. A zabudnite na aviváž – jej úlohou je nielen dodať bielizni vôňu, ale aj uvoľniť vlákna, a preto by ste sa postupne pripravili o elasticitu a pekný tvar odevov. „Na zbavenie sa odolných škvŕn nikdy nepoužívajte bielidlá ani prostriedky s obsahom chlóru. Hravo si s nimi poradí technológia Pure Jet pomocou vodných lúčov, ktoré pomôžu rýchlo a účinne rozpustiť prací prostriedok. Ten vďaka tomu lepšie prenikne do vláken a odstráni aj odolné škvrny bez nutnosti použiť vysokú teplotu parného kúpeľa,“ dodáva Rok Omladič .

 

Pustite na to paru 

Niekedy potrebujete osviežiť oblečenie, ktoré bolo dlho uložené v skrini a je bez objemu, napríklad mikiny alebo svetre. Je zbytočné takú bielizeň znovu prať, dá sa jednoducho osviežiť pomocou parnej funkcie. Tá je skvelá, keď si potrebujete znovu obliecť krátko nosené oblečenie. Je síce čisté, ale nie je to na 100 % ono a nie je čas na celý prací cyklus – práve tu pomôže osvieženie parou a za pár minút môžete vyraziť. Para totiž zničí baktérie a ďalšie patogénne mikroorganizmy, ktoré sú príčinou nepríjemných pachov.

 

Novinka nielen pre športových nadšencov – Hisense WFQY1014EVJM

Práčka s predným plnením Hisense WFQY1014EVJM v extrémne úspornej energetickej triede B podľa nového systému energetických štítkov (kedysi trieda A+++) si poradí až s 10 kg bielizne, a preto sa hodí aj do veľkých domácností a všade tam, kde sa kvôli najvyššej hygiene perú objemné textílie ako lôžkoviny či deky. O úspornú prevádzku sa postará aj vtedy, keď práčku celkom nezaplníte, automatická detekcia množstva bielizne upraví ďalšie parametre prania podľa aktuálnej náplne. Elegantnú práčku v bielej farbe s veľkými čiernymi dvierkami poháňa tichý a veľmi výkonný invertorový motor, a tak o nej ani nebudete vedieť. Je vybavená 15 pracími programami, medzi ktorými nechýba špeciálny program na športové oblečenie, program pre alergikov, pranie košieľ, extra rýchly 15-minútový program alebo užitočný program SteamTech na ošetrenie suchej bielizne parou kvôli osvieženiu a revitalizácii textilných vláken. Aktuálne nastavenie vrátane zostávajúceho času do konca prania dobre uvidíte na prehľadnom LED displeji, ktorý je kvôli pohodliu naklonený v komfortnom 15-stupňovom uhle. Praktická je aj funkcia samočistenia práčky SterilTub, ktorá zaručí, že bude vnútorné prostredie bez nečistôt a baktérií a bielizeň bude vždy voňať sviežo. Pre zábudlivcov je určená funkcia Pause and Add na vloženie ďalšej bielizne aj v priebehu prania. Odporúčaná cena: 529 EUR.

Hisense je oficiálnym sponzorom najväčšieho futbalového sviatku – EURO 2020. Je aj oficiálnym partnerom prestížneho prvoligového futbalového klubu Paris Saint-Germaine, ktorého hráči sa v rámci kampane „Live Bold“ originálne zapájajú do vybraných marketingových akcií. Napríklad obranca Presnel Kimpembe podporuje vo virtuálnom svete práve práčky Hisense.

 

Viac informácií: https://sk.hisense.com, global.hisense.com

 

PR

 

I