dnes má meniny Irma
zajtra Leopold
14.11. 2019

V dnešnej dobe nie je ničím výnimočný fakt, že deti už neholdujú športu tak ako kedysi. Až 97 % Slovákov sa jednoznačne zhodlo na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorá prebieha dvakrát týždenne. Vyplynulo to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom „Viem, čo zjem“, ktorý už tretí rok prebieha pod taktovkou spoločnosti Nestlé. Ako však deťom ukázať, že šport je pre nich prínosnejší ako čas strávený za počítačom či mobilným telefónom?

Výpočet termínu pôrodu je záležitosť, ktorá by mala byť vyriešená do 20. týždňa tehotnosti.
Termín môžete vypočítať nasledovne:

Zápal močových ciest, odborne nazývaný cystitída, je zrejme nočnou morou každého človeka. Ide o najčastejšie sa vyskytujúce bakteriálne ochorenie u dospelých. Nevyhýba sa mužom ani ženám, hoci častejšie postihuje práve nežné pohlavie. Pri močení dokáže spôsobiť poriadne bolesti. O príčinách vzniku zápalu a jeho liečbe koluje množstvo mýtov. Ako ich rozoznať od faktov? Poradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Až 41 % dospelej populácie na Slovensku si myslí, že liter tekutín denne je pre dieťa dostatočné množstvo. Vyplynulo to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom „Viem, čo zjem“. Uvedené množstvo je zhruba o polovicu menšie ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Slovensko patrí medzi najrýchlejšie starnúce populácie v Európe. Napriek odbornej zhode sa však doteraz nepodarilo presadiť komplexnú zdravotnú a sociálnu reformu v tejto oblasti. Organizácie venujúce sa sociálnej starostlivosti na Slovensku sa preto spoločne pýtajú politikov, ako konkrétne si predstavujú dôstojné starnutie na Slovensku. Výsledky budú predstavené na okrúhlom stole 14. novembra 2019 v Bratislave. 

04.11.2019
Dôkladným umývaním rúk môžete predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb. Myslite na to najmä počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Na účinnosť takejto prevencie upozorňuje aj Svetový deň umývania rúk, ktorý pripadá na 15. októbra. Správnu techniku umývania rúk je potrebné si osvojiť ako pravidelný návyk už u malých detí.
 
04.11.2019

Skutočne nejde o žiadny výstrelok dnešnej doby, ktorá niekedy praje aj skutočným bizarnostiam.  Superfood alebo superpotraviny totiž poznali už tie najstaršie civilizácie! Svoje stravovanie a celkový životný štýl mali úzko späté s prírodou, ktorej sa prispôsobovali. Veď nájsť dostatok výživného jedla (potravín) v drsných podmienkach bolo otázkou prežitia. Naša generácie síce podobné problémy riešiť nemusí, napriek tomu by superpotraviny vo vašom jedálničku nemali chýbať.

31.10.2019

OrganizátoriNárodnéhopochodu za život vítajú schválenie lepšej informovanosti matiek pred potratom.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v pondelok posunuli do druhého čítania návrh na zlepšenie ochrany života nenarodených detí. Ide o návrh poslankýň SNS, ktorý zavádza pravidlo, aby matka pred potratom videla na ultrazvuku svoje dieťa a počula tlkot jeho srdca. Návrhom sa tiež zakazuje reklama na potraty.

04.11.2019

My dospelí s nepriaznivým počasím bojovať dokážeme, vieme, kedy sa teplejšie obliecť, prečo piť teplý bylinkový čaj, ako si udržať imunitu v poriadku – odolnú a silnú. Vštepujeme tieto metódy od mala aj našim deťom, ale to, čo robia v škôlke alebo v škole, na to nie vždy dokážeme na diaľku dohliadať. Kolektív detí a zmena domáceho prostredia na prostredie škôlky a školy prináša mnohé zmeny. Ľahko sa stane, že vaša ratolesť je od začiatku jesene v jednom kole prechladnutí, nádchy, či nebodaj angíny a chrípky. A drží ju to pomaly až do Vianoc, chvíľku doma, chvíľku v škôlke… 

03.11.2019

V osemdesiatych rokoch sa dvaja kanadskí výskumníci, Urs Hunziker a Ronald Barr, rozhodli inšpirovať tradičnými kultúrami z africkej Botswany a preskúmať, či môže jednoduchá zmena správania rodičov znížiť množstvo preplakaných minút bábätiek počas dňa. V pôrodnici oslovili približne stovku prvorodičiek a náhodne ich rozdelili do dvoch skupín.

31.10.2019

  Posledný pracovný deň v októbri sa každoročne označuje ako Svetový deň sporenia. Pri tejto príležitosti sa 55 dobrovoľníkov - zamestnancov VÚB - zúčastnilo špeciálneho vzdelávacieho projektu banky realizovaného na 42 základných a stredných školách po celom Slovensku. Počas dokopy viac ako 100 vyučovacích hodín zažilo netradičné, interaktívne a hravé diskusie takmer 3 000 detí. Ich cieľ bol jasný – hovoriť spôsobom primeraným ich veku o dôležitosti rozumného a bezpečného narábania s peniazmi, čo predovšetkým obnáša ich odkladanie pre budúcnosť.

  04.11.2019
  Podnikateľské subjekty, združenia či obce sa môžu uchádzať o podporu z programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Celková výška financií, ktorými kraj podporí turistické atrakcie, infraštruktúru a podujatia, na Slovensku nemá obdoby.
   
  24.10.2019

  Združenie dodávateľov zdravotníckych pomôcok nesúhlasí so znením vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Ten v zmysle predloženého paragrafového znenia v prípade jeho schválenia NR SR, umožní opätovne používať vybrané „jednorazové“ zdravotnícke pomôcky. Podľa SK+ MEDU je návrh zákona diskriminačný, ohrozuje bezpečnosť pacienta a Slovensko sa stane „úložiskom“ použitých zdravotníckych pomôcok.

  04.10.2019

  Zrakoví terapeuti skontrolujú každoročne zrak tisíckam detí z materských škôl na celom Slovensku. K osvete prevencie očných ochorení sa dobrovoľne zaviazali Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s podporou o. z. BILLA ľuďom. Minulý školský rok navštívili 447 škôlok a fotoskríningové prístroje poukázali na zrakové odchýlky u 15 % škôlkarov. V novom, 4. ročníku projektu Zdravé oči už v škôlke, sa popri spokojnosti rodičov môžu predškolské zariadenia tešiť aj na edukačné hračky, ktoré boli pre projekt vyrobené na mieru, aby deťom pomohli cibriť si zrak a aj jemnú motoriku.

  03.10.2019

  September je mesiacom pripomenutia si rizika rakoviny u detí, preto spoločnosť Amazon už tri roky zvyšuje jej povedomie vďaka celosvetovej kampani Amazon Goes Gold. Tento rok sa do kampane zapojilo aj logistické centrum Amazon v Seredi a podporilo neziskovú organizáciu Nadácia Kvapka nádeje, ktorej firma darovala 28 000 eur.  

  23.09.2019

  Internet sa veľmi rýchlo stal neoddeliteľnou súčasťou života dospelých, ale aj tínedžerov a detí. Tie si bez online pripojenia nevedia predstaviť svoj deň. Internet sa už od útleho detstva stáva ich primárnym zdrojom informácií, ale aj hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi. Nadácia Orange vo svojom grantovom programe e-Školy pre budúcnosť upozorňuje na potrebu zabezpečiť žiakom potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia.

  17.09.2019

Partneri

 
lpr unicef unicef2 pronatal klub frag